Dönüşümsel liderlik ve örgütsel çevikliğin dijital dönüşüm üzerine etkisi
The impact of transformational leadership and organizational agility on digital transformation
  1. Tez No: 894262
  2. Yazar: ALİ ATABEY AVSUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ZEKİ İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Son yıllarda teknolojide yaşanılan hızlı değişim ve gelişimler neticesinde dijitalleşme tüm dünyayı ve insan hayatını her açıdan sarmalamış ve tüm kurumlarda ve bireylerde dijital olarak dönüşmeyi zorunlu hale getirmiştir. Dijital dönüşüm yenilikleri günümüz organizasyon ortamlarını ve uygulamalarını değiştirmektedir. Benzer şekilde dijital dönüşüm, yönetim, kitle iletişim araçları, sanat, tıp, spor ve bilim de dahil olmak üzere tüm bireyleri, toplumu ve akabinde oluşan dijital dönüşüm kurum içi dinamikleri ve çalışanların iş yapma şekillerini etkilemektedir. Dönüşümsel liderlik, günlük yönetimsel faaliyetlerin ötesindeki bir değişimi ve dönüşümü öngören, değişen dünyaya uyum sağlayan önemli bir liderlik tarzıdır. Dönüşümsel lider, organizasyondaki çalışanlarını güçlü bir şekilde etkileyen ve kurumsal amaçların, birçok şeyden önce geldiği yaklaşımını çalışanlarına aktaran bir öncü kişidir. Günümüzde öngörülemeyen değişimler ile birlikte iş yaşamında benzeri görülmemiş tehditler, belirsizlik ortamında kurumların mevcut yöntemleri kullanarak sorunlarla başa çıkmasını zorlaştırır hale getirmiştir. Bu gibi sebeplerden dolayı ortaya çıkan örgütsel çeviklik konusu şirketlerin ayakta kalabilmesi açısından oldukça önemlidir. Özellikle yöneticilerin ve liderlerin etkisinin yadsınamayacağı örgütsel çevikliğin etkili olabilmesi için örgütsel iletişimin ve uyumun da güçlü olması gerekliliği açıktır. Dijital dönüşüm köklü değişiklikleri gerektirmektedir ve bu sebeple sürecin yönetilebilmesi için kritik unsurların ortaya konması büyük önem taşımaktadır. Dijital dönüşüm için örgütün değişikliklere yanıt verebilme yeteneğine ve uygun bir liderlik tarzına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu bağlamda çalışmanın amacı, dönüşümsel liderlik, örgütsel çeviklik ve dijital dönüşüm arasındaki ilişkileri incelemektir. Bu amaç doğrultusunda Gebze'de çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren firmalardaki 285 yöneticiden anket yoluyla veri toplanmıştır. Araştırma hipotezlerini test etmek üzere yapısal eşitlik modeli kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, dönüşümcü liderliğin hem örgütsel çeviklik hem de dijital dönüşümle pozitif yönde ilişkili olduğunu, örgütsel çevikliğin ise dijital dönüşümle pozitif ilişkili olduğunu göstermektedir. Ayrıca dönüşümcü liderlik ile dijital dönüşüm arasındaki ilişkide örgütsel çevikliğin aracılık rolüne sahip olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
As a result of the rapid changes and developments in technology in recent years, digitalization has embraced the entire world and human life in every aspect and has made digital transformation mandatory in all institutions and individuals. Digital transformation innovations are changing today's organizational environments and practices. Similarly, digital transformation affects all individuals, society, including management, mass media, art, medicine, sports and science, and the subsequent digital transformation affects the internal dynamics of the institution and the way employees do business. Transformational leadership is an important leadership style that envisions a change and transformation beyond daily administrative activities and adapts to the changing world. The transformational leader is a pioneer who strongly influences the employees in the organization and conveys to his employees the approach that corporate goals come before many things. Today, unpredictable changes and unprecedented threats in business life have made it difficult for institutions to cope with problems using existing methods in an environment of uncertainty. The issue of organizational agility that has emerged due to such reasons is very important for companies to survive. It is clear that organizational communication and harmony must also be strong in order for organizational agility, which has an undeniable effect on managers and leaders, to be effective. Digital transformation requires radical changes and therefore it is of great importance to introduce critical elements to manage the process. For digital transformation, the organization's ability to respond to changes and an appropriate leadership style are needed. In this context, the aim of the study is to examine the relationships between transformational leadership, organizational agility and digital transformation. For this purpose, data was collected through a survey from 285 managers in companies operating in various sectors in Gebze. The findings show that transformational leadership is positively related to both organizational agility and digital transformation, and organizational agility is positively related to digital transformation. Additionally, it has been revealed that organizational agility has a mediating role in the relationship between transformational leadership and digital transformation.