Diz osteoartritinde trombositten zengin plazma enjeksiyonu: Randomize, çift kör, plasebo kontrollü çalışma
Platelet rich plasma in knee osteoarthritis: A prospective, double-blind randomized, plasebo controlled clinical trial
  1. Tez No: 632491
  2. Yazar: ALPARSLAN YURTBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT SAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
Amaç: Diz osteoartrit (OA) tedavisinde trombositten zengin plazmanın (PRP), etkinliği konusunda görüş birliği yoktur. Ayrıca bu tedaviden en çok fayda görecek hasta grubu da net değildir. Bu çalışmada PRP'nin OA tedavisindeki etkinliğini, çoklu dozun yararını, endikasyon sınırlarını tanımlayabilmek amaçlandı. Hastalar ve Yöntem: OA tanısı konulan 237 hasta 4 gruba (tek doz PRP (62 hasta), tek doz serum fizyolojik (SF) (59 hasta), üç doz PRP (63 hasta), üç doz SF (53 hasta)) randomize edildi. Klinik sonuçlar Western Ontario and McMaster Universities Arthritis Index (WOMAC), Diz Yaralanma ve Osteoartrit Sonuç Skoru (KOOS), Kujala Patellofemoral Skoru, eklem hareket açıklığı (EHA), diz çevresi ölçümü (DC), mekanik aks açısı (MAA) ile diz ağrısı ise Visuel Analog Skala (VAS) ile tedavi öncesinde, 1, 3, 6, 12. ve 24. aylarda değerlendirildi. Bulgular: Gruplarda en düşük skor değerleri 3. ve 6. ayda kaydedildi. PRP tedavisi uygulanan hastaların skorları 3, 6. ve 12.
Özet (Çeviri)
Objective: There is no consensus on the effectiveness of platelet rich plasma (PRP) in the treatment of knee osteoarthritis (OA). Also, the group of patients who will benefit most from this treatment is not clear. In this study, it was aimed to define the effectiveness of PRP in OA treatment, the benefit of multiple doses and the indication limits of PRP therapy. Patients and Methods: 237 patients diagnosed with OA were randomized into 4 groups (single dose of PRP (62 patients), single dose of sodium saline (NS) (59 patients), three doses of PRP (63 patients), three doses of NS (53 patients)). Clinical results have been assessed prior to the start of treatment chronologically on 1st, 3rd, 6th, 12th and 24th months, individually by Western Ontario and McMaster Universities Arthritis Index (WOMAC), Knee Injury and Osteoarthritis Result Score (KOOS), Kujala Patellofemoral Score, knee joint range of motion (ROM), the measurement of knee circumference (KC), mechanical axis angle (MAA) and also knee pain by Visual Analogue Scale (VAS). Results: Lowest score values in groups have been recorded on 3rd and 6th months.