Fibromiyalji sendromlu bireylerde reformer pilatesin etkinliğinin incelenmesi: Randomize kontrollü çalışma
Investigation of effectiveness of reformer pilates in individuals with fibromyalgia syndrome: Randomized controlled trial
- Tez No: 632490
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE BAŞAKCI ÇALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı, fibromiyalji sendromlu (FMS) bireylerde reformer pilates egzersizlerinin etkinliğini incelemek ve ev mat pilates programıyla karşılaştırmaktı. Çalışmaya Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Romatoloji Bilim Dalı'na başvuran 2016 ACR (Amerikan Romatoloji Birliği) tanı kriterlerine göre FMS tanısı almış 28 kadın (yaş ort=45.61±10.31 yıl) dahil edildi. Katılımcılar reformer pilates grubu (n=14) ve ev mat pilates grubu (n=14) olmak üzere randomize iki gruba ayrıldı. Gruplar egzersizlerini haftada 2 kez 6 hafta boyunca toplam 12 seans uyguladı. Ağrılı bölge sayısı Ağrı Yerleşim Envanteri (AYE) ile, hastalık aktivitesi Fibromiyalji Etki Anketi (FEA) ile, alt ekstremite kas kuvveti Otur Kalk Testi ile, fonksiyonel mobilite Zamanlı Kalk ve Yürü Testi ile, denge Tek Ayak Üzerinde Durma Testi ile, kinezyofobi Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TKÖ) ile, yorgunluk Yorgunluk Şiddet Ölçeği (YŞÖ) ile, uyku kalitesi Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) ile, biyopsikososyal durum Bilişsel Egzersiz Terapi Yaklaşımı- Biyopsikososyal Ölçeği (BETY- BÖ) ile ve yaşam kalitesi Kısa Form-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği (SF-36) ile değerlendirildi. Bütün değerlendirmeler tedavi öncesinde ve sonrasında uygulandı. Tedavi öncesi ve sonrasında, reformer pilates grubunda FEA ve Otur Kalk Testinde fark anlamlı iken, ev mat pilates grubunda AYE, FEA, BETY-BÖ ve SF-36 Fiziksel Komponenti'nde fark analmlı idi (p0.05). Reformer pilates egzersizleri hastalık aktivitesi ve kas kuvveti üzerine olumlu etki gösterirken, ev mat pilates egzersizleri ağrılı bölge sayısı, hastalık aktivitesi, biyopsikososyal durum ve yaşam kalitesi fiziksel komponent üzerine olumlu etki göstermiştir. Ancak grupların birbirine üstün olmadığı, her iki egzersiz yönteminin FMS tedavisinde yararlı etkiye sahip olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effectiveness of reformer pilates exercises in individuals with Fibromyalgia Syndrome (FMS) and to compare with home mat pilates. 28 women (mean age = 45.61 ± 10.31 years) who were diagnosed with FMS according to 2016 ACR (American College of Rheumatology) criteria and applied to Pamukkale University Faculty of Medicine, Department of Rheumatology, were included in the study. Participants were randomly divided into two groups as reformer pilates group (n=14) and home mat pilates group (n=14). Reformer and home mat pilates exercises were given 2 times a week for 6 weeks. Number of painful regions with Pain Location Inventory (PLI), disease activity with Fibromyalgia Impact Questionnare (FIQ), lower extremity muscle strength with Chair Stand Test, functional mobility with The Timed Up and Go Test (TUG), balance with Single Leg Stance Test, kinesophobia with Tampa Kinesiophobia Scale, fatigue with Fatigue Severity Scale, sleep quality with Pittsburgh Sleep Quality İndex (PSQI), biopsychosocial status with Cognitive Exercise Therapy Approach- Biopsychosocial Questionnaire (BETY-BQ) and quality of life with Short Form-36 (SF-36) were evaluated. All evaluations were assessed before and after treatment. Before and after treatment, a significant difference was observed in FIQ and chair stand test in reformer pilates group, while there was statistically significant difference in PLI, FIQ, BETY-BQ ve SF-36 Physical Component in home mat pilates (p0.05). Reformer pilates exercises had positive effects on disease activity and muscle strength while home mat pilates exercises had positive effects on number of painful regions, disease activity, biopsychosocial status and physical component quality of life.