Model-based design of a roadside unit for emergency and disaster management
Acil durum ve afet yönetimi için yol kenarı ünitesinin model tabanlı tasarımı
- Tez No: 632501
- Danışmanlar: PROF. DR. ARDA YURDAKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Her yıl, trafik kazaları yüzünden çok sayıda ölüm meydana gelmektedir. Trafik kazazedelerinin hayatta kalma oranlarını arttırmak için, travma müdahale ekiplerinin kaza alanına olabildiğince çabuk varmalarını sağlamak önemlidir. Otomatik olay tespiti, daha hızlı olay bildirme olanağı sağlar ve böylece kazanın gerçekleşme anı ile ilk müdahalenin olay yerine ulaşması arasındaki süreyi azaltır. Bu çalışmada, çeşitli algılama mekanizmaları ve iletişim teknolojilerinden faydalanarak, trafik olaylarının algılanması, doğrulanması ve bildirilmesine olanak sağlayan bir sistem önerilmektedir. Önerilen sistem, iki otomatik olay tespit algoritması kullanan ve olay algılanmasından sorumlu olan bir RSU (“Roadside Unit”- Yol Kenarı Ünitesi) içermektedir. Algoritmalardan biri endüktif döngü sensörleriyle toplanmış trafik parametrelerine, diğeri VANET (“Vehicle Ad-hoc Networks”- Tasarsız Taşıt Ağları) adı verilen bir iletişim teknolojisine dayanmaktadır. Önerilen RSU, ayrıca eCall ile WreckWatch çözümlerince gönderilen iki olay bildirme sinyalini dinler ve alır. Bu çalışmada önerilen RSU, AADL (“Architecture Analysis and Design Language”) dili ile modellenmiştir. Modelin iç yapısı, bileşenleri ile onların etkileşimlerini kapsayan bir AADL modeli tanımlanmaktadır. Çeşitli işlemci yapıları için gem5 isimli simülatör ile modelin görev yürütümü üzerine yapılan deneyler sunulmaktadır. AADL modelinin zamanlama özelliklerini belirlemek ve nihayetinde zamanlama testleri ile gecikme analiz raporları sunmak amacıyla, gem5 benzetim sonuçları kullanılmaktadır. Ayrıca, AADL Inspector ile yapılan zamanlama benzetimi gösterilmektedir. Test sonuçları, RSU mo-delimizin düşük işlemci kullanım oranı ile programlanabilir olduğunu ve üç dakikadan kısa bir sürede olay tespiti ve raporlaması sağladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Every year, a massive number of deaths happen because of traffic accidents. In order to increase the traffic victim's survival rates, it is important to reduce the arrival time of trauma intervention teams to accidents' sites. Automatic incident detection provides faster incident reporting, in which it decreases the delay of arrival time of first responders. In this thesis, we propose a system where traffic incidents can be detected, verified and reported using multiple detection mechanisms and communication technologies to provide faster response and allow for first responders to arrive as quickly as possible. Our proposed system contains a Roadside Unit (RSU), which is responsible for incident detection using two automatic incident detection algorithms depending on traffic parameters collected by Inductive Loops sensors and communication technology called VANET. The proposed RSU, also, listens and receives two incident reporting signals sent by eCall and WreckWatch solutions. This thesis provides the internal architecture of the proposed RSU using Model-Based Engineering concept, where the RSU is modeled in Architecture Analysis and Design Language (AADL). We provide an AADL model that captures the internal structure of the RSU, its components and their interactions. We provide experiments on the model's tasks execution using gem5 simulator depending on different configurations. We used gem5 simulation results for scheduling properties of the AADL model in order to present scheduling tests and latency analysis. In addition, we present scheduling simulations using AADL Inspector. Test results show that our RSU model is schedulable with low processor utilization factors, and provides incident detection and reporting in under three minutes.