Crime prevention strategies for turkish cities through spatial crime analysis: a case study of Keçi̇ören
Türk şehirleri için mekânsal suç analizi ile suç önleme stratejileri geliştirme: Keçiören örneği
- Tez No: 365603
- Danışmanlar: PROF. DR. HAFİZE ŞEBNEM DÜZGÜN, PROF. DR. OĞUZ IŞIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Coğrafi Bilgi Teknolojileri Bölümü
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
İnsan davranışlarının çevreden etkilenmesi, suçun çevre kontrolü ve uygun tasarımla oluşmadan önlenebileceği fikrini geliştirmiş, ve mekansal suç önleme nosyonu buradan çıkmıştır. Daha güvenli ve kaliteli bir çevre için Türkiye?de suc mağduriyetini etkileyen fiziksel ve fiziksel olmayan faktörlerin incelenmesi ve suc önleme stratejilerinin geliştirilmesi gerekmektedir. Bu tezde, suç mağduriyetine etki eden fiziksel ve fiziksel olmayan parametreleri analiz eden bir model geliştirilmiş ve Türk şehirleri için mekansal suç önleme stratejileri önerilmiştir. Ankara?da Keçiören Belediyesi?ne bağlı 5 mahalle, tipik Türk şehirlerinin kent yapısına sahip olmaları ve suç mağduriyetinin bölgede bir problem olması nedeniyle çalışma alanı olarak seçilmişlerdir. Analizler fiziksel olmayan parametreler için bölgesel ölçekte beş mahallede bulunan 98 istatistiksel alan için yapılmıştır. Fiziksel olmayan değişkenler sosyoekonomik statü, suça karşı alınan önlemler, ve güvenlik algısı olarak tanımlanmıştır. Yerel ölçekte ise fiziksel parametreler bina, hane, yol parçası gibi daha küçük birimler için yapılmıştır. Binalar anacadde üzerindekiler, anacadde arkasındaki binalar ve iç kısımlarda kalan binalar olarak bölgelendirilmiştir. Yerel analizlerde fiziksel parametreler yol parçası üzerindeki bina yoğunluğu, hedefe ulaşılabilirlik, yol derecesi, bina özellikleri (kat sayısı, bina kullanımı, bahçe, parsel duvarı, tanımlı giriş mevcudiyeti, bina giriş yönü, kamusal alana cephesi, kot farkı) olarak incelenmiştir. Bölgesel analizlerde veri olarak 2007?de ?Kentsel Alanlarda Mekansal Suç Analiziyle Suç Önleme Stratejileri Geliştirme? projesi kapsamında Şebnem Düzgün tarafından hazırlanan, Devlet Planlama Teşkilatı tarafından finansmanı sağlanan 1744 anketlik bir çalışma kullanılmıştır. Bölgesel ölçekteki analizlerde, çok değişkenli veri analizi olan Temel Bileşenler Analizi kullanılarak Sosyo-Ekonomik, Güvenlik, Önlem ve Mağduriyet İndisleri hazırlanarak mağduriyet ve diğer üç indisin korelasyonları incelenmiş, farklı suç türlerine ait mağduriyet oranları arazi kullanımı ve nufus yoğunluklarıyla karşılaştırılmıştır. Yerel ölçekte, evden hırsızlık mağduriyeti ile fiziksel parametreler incelenmiş, modelin ve parametrelerin geçerliliği regrasyon testiyle kontrol edilmiştir. Çalışmanın sonucunda elde edilen sonuçlar değerlendirilerek Türk şehirlerinde suçu önlemek için mekânsal stratejiler önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The place-based crime prevention notion comes from the idea that the human behavior is influenced by the environment, so it is possible to prevent crime before it happens by controlling and managing the environment with a proper design. To create a more secure environment and better quality of life, it is necessary to analyze the physical and non-physical factors that affect crime victimization in order to develop crime prevention strategies. In the thesis, a spatial model is developed to analyze the physical and non-physical parameters of crime victimization in Turkish cities to develop place-based strategies for crime prevention. Five neighborhoods of Keçiören Municipality in Ankara is selected as the study area, concerning its typical urban structure of Turkish cities and the crime victimization problem. The analysis is performed for non-physical parameters at the macroscale, which defines 98 small statistical areas within 5 neighborhoods. Non-physical parameters are defined as socio-economic variables, precautions taken against crime, and the perception of security. The micro analysis evaluates the relationship of physical parameters in a smaller representation unit as buildings, road segments and three different zones for buildings on the main roads, buildings behind the main roads, and buildings in the hinterland. The physical parameters are defined as the building density on road segments, target accessibility, the degree of road network, and building properties like the number of floors, the use of building, the availability of gardens, parcel walls, a defined entrance, the side of entrance, facing the public realm, and the availability of elevation differences in the building. The data used for the macro analysis are derived from a victim survey with 1744 samples applied to the households about their socio-economic status, the precaution methods they use, their attitude towards crime and the perception of security, and victimization for different crime types. The survey was prepared by Düzgün (2006) and funded by the State Planning Organization in 2007, under the name of the project ?Developing Crime Prevention Strategies Based on Spatial Analysis in Urban Area?. In the macro analysis, the Socio-Economic Status index (SES), precaution, security, and victimization indexes are created by a multivariate statistical model, the Principle Component Analysis. The correlation between crime victimization and three different indexes are analyzed and the relationship between population density and land use and different crime victimization types is evaluated. In the micro analysis burglary victimization and physical parameters are evaluated for smaller representation units. Finally, the physical and non-physical variables are statistically tested with the regression analysis and with the results, place-based strategies are suggested to prevent crime in the study area and in Turkish cities.