Psycho-cognitive effects of the expectancy of score-based feedback in an activity involving artistic emotional expression
Sanatsal ifadeye ilişkin bir aktivitede skora dayalı geribildirim beklentisinin psiko-kognitif etkileri
  1. Tez No: 632529
  2. Yazar: ÖZGE DAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAĞMUR DENİZHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Geribildirime dayalı kontrol modern teknolojide yaygın bir şekilde kullanılmakta ve sistemlerin istenilen şekilde davranmasını sağlamaktadır. İnsanlara uygulandığında da, geribildirim kişiye hatalarından ve eksikliklerinden ders alıp, kendini ve performansını geliştirme olanağı sağlar. Ancak skora dayalı geribildirimden yararlanan performans geliştirme politikaları yaygınlaştıkça bazı olumsuz psiko-sosyal etkiler bildirilmeye başlanmıştır. Bu tezin amacı, performans geribildiriminin tipinin, yani bilginin nitel olarak mı nicel olarak mı temsil edildiğinin, performans sahibi kişiyi nasıl etkilediğini incelemeye elverişli bir deneyi tasarlamak ve gerçekleştirmektir. Bu çalışma için, sanatsal ifadeye dayalı, özgün bir ödev tasarlanmıştır. Beklenen etkilenimlerin bağlantılı olduğu psikolojik değişiklikler ankete dayalı yöntemlerle, nörolojik değişiklikler ise MRG kayıtlarının fonksiyonel bağlantılılık analizi yardımıyla araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Feedback-based control is being used extensively in modern technology with great success to make systems behave in a desired manner. Also for human performers, receiving feedback about their performances provides opportunity to learn from their errors and deficiencies. However, with the wide-spread usage of performance improvement policies with score-based feedback, some adverse psycho-social effects started being reported. The purpose of this thesis is to design and implement an experiment for investigating how the“type”of performance feedback, i.e. whether the information is represented in a qualitative or quantitative manner, affects the human performer. For this study, an original task has been developed that involves artistic expression of emotions. The psychological correlates of the expected effects have been sought for via questionnaire-based methods, while their neural correlates have been investigated via seed-based functional connectivity analysis of fMRI recordings.