Alkol ve madde kullanım bozukluğunda bilişsel davranışçı model temelli psikoeğitim destekli müziğin stres, öz yeterlilik ve relaps düzeyine etkisi
The effects of cognitive behavioral psychoeducation supported themusic on perceived stress, self sufficiency and relapse levels i̇n alcohol and substance abuse disorders
  1. Tez No: 616377
  2. Yazar: KÜBRA KAYAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ŞAHİN ALTUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Amaç: Bu araştırma, alkol ve madde kullanım bozukluklarında bilişsel davranışçı model temelli psikoeğitim destekli müziğin stres, özyeterlilik ve relaps düzeyine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Araştırma, ön test-son test, kontrol gruplu, tekrarlayan ölçümlü yarı deneysel araştırma deseni kullanılarak yapıldı. Araştırma, 2018 Ekim- 2020 Ocak tarihleri arasında gerçekleştirildi. Araştırma bir Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi AMATEM servisinde yürütüldü. Araştırmanın evrenini 244 hasta oluşturdu. Araştırmanın örneklemini araştırmaya alınma kriterlerine uyan toplam 62 kişi oluşturdu. Deney grubundaki bireylere üç hafta boyunca 8 oturum yapıldı. Her bir oturum yaklaşık bir saat sürdü. Araştırmanın verilerinin toplanmasında“Kişisel Bilgi Formu”,“Öz-Yeterlilik Ölçeği (ÖYÖ)”ve“Algılanan Stres Ölçeği (ASÖ)”kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde aritmetik ortalama, standart sapma, yüzdelik dağılım, ki kare testi, bağımsız gruplarda t testi ve tekrarlı ölçümlerde varyans analizi kullanıldı. Bulgular: Deney ve kontrol grubundaki bireylerin girişim öncesi öz yeterlilik ortalama puanları ortancaya yakın (sırasıyla 46.53±12.91 ile 50.62±20.04) ve stres ortalama puanları yüksek seviyede (sırasıyla 52.40±9.41 ile 51.93±11.03) olduğu belirlendi. Gruplar arası karşılaştırmada, bireylerin“Öz-Yeterlilik Ölçeği (ÖYÖ)”, son test, 4. ay izlem testi ve 6.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine the effect of psychoeducation supported music based on cognitive behavioral model in alcohol and substance use disorders on stress, self-efficacy and relapse levels. Material and method: The research was conducted using a pre-test, post-test, control group, quasi-experimental research design with repetitive measurements. The research was carried out between October 2018 and January 2020. The research was carried out in a Mental Health and Diseases Hospital AMATEM. The population of the study consisted of 244 patients. The sample of the study consisted of 62 people who met the inclusion criteria. In the experimental group, 8 sessions were performed for three weeks. Each session lasted about an hour.“Personal Information Form”,“Self-Efficacy Scale”and“Perceived Stress Scale”was used for data collection. The arithmetic means, standard deviation, percentage distributions, chi-square, independent samples t-test, repeated measures analysis of variance was used in the evaluation of data. Results: The mean pre-intervention self-efficacy scores of the individuals in the experimental and control groups were close to hydrangea (46.53 ± 12.91 and 50.62 ± 20.04, respectively) and the stress average scores were high (52.40 ± 9.41 and 51.93 ± 11.03, respectively).