Information and communication technology capabilities of service-sector smes in Turkey
Türkiye'deki hizmet sektörü Kobi'lerinin bilgi ve iletişim teknolojilerine ilişkin yetkinlikleri
- Tez No: 632543
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM SEBA ÖZTURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojilerinin (BİT) kullanımı, literatürde pek çok araştırmaya konu olmuş, ancak bilgi teknolojileri gelişip işletmeleri daha derinden etkiledikçe, dijitalleşme süreçlerinin nasıl işlediği de detaylı şekilde incelemeye değer bir konu halini almıştır. Araştırmanın kapsamını belirlerken ülke ekonomisi açısından sahip oldukları kritik rol ve sundukları üstün büyüme potansiyeli göz önünde bulundurularak Türkiye'de hizmet sektöründe faaliyet gösteren küçük ve orta büyüklükteki işletmeler (KOBİ) seçilmiştir. Araştırmada, firmaların BİT kullanma yetkinliklerini açıklamaya yardımcı olacak çeşitli iç ve dış etkenleri içeren bir teorik model geliştirilmiştir. Teorik modelin test edilmesi amacıyla hazırlanan anket hizmet sektörü KOBİ'leri ile paylaşılmıştır. 103 katılımcıdan toplanan veriler ışığında BİT kullanma yetkinlikleri ile inovasyon yönelimi, yetkin insan kaynakları, sektör dinamizmi ve harici kaynaklar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir pozitif ilinti bulunduğu tespit edilmiştir. BİT kullanma yetkinliklerinin, şirket performansı ile de pozitif ilintili olduğu görülmüştür. Ayrıca, analiz sonucunda BİT kullanımında çeşitlilik arttıkça şirketlerin bu teknolojileri daha çok faaliyet için vazgeçilmez olarak nitelendirdiği anlaşılmıştır. BİT araçlarını daha çeşitli ve daha yoğun biçimde kullanan şirketlerin, ortalamada BİT kullanma yetkinlikleri ölçeğinde daha yüksek skorlar elde ettiği ve daha yüksek şirket performansı gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Information and communication technology (ICT) adoption has been a widely researched topic in the literature, yet as information technologies evolve and penetrate business even further, an in-depth look at how digitalization process takes place has been an interesting question. In order to narrow the focus of the research, small and mid-sized enterprises (SMEs) in the service sector in Turkey were selected as population due to their critical role in the economy and great growth potential. In the study, a theoretical model was developed with various internal and external factors that try to explain ICT utilization capabilities of firms. A survey was prepared to test the theoretical model and was shared with service-sector SMEs. Based on the data collected from 103 respondents, evidence showed that ICT utilization capabilities had a statistically significant positive correlation with innovation orientation, skilled human capital, sector dynamism and external resources. As expected, there was also a statistically significant positive correlation between firm performance and ICT utilization capabilities. The analysis also showed that as the diversity of ICT utilization increases, firms are more likely to consider these technologies essential for a wider range of their practices. On average, firms that use ICT tools in a diverse and intense manner had higher ICT utilization capabilities and better firm performance.