Turkish private financial services managerial competencies: Application of assessment of abilities and knowledge questionnaire
- Tez No: 87031
- Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN KEPİR SİNANGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Küreselleşen iş dünyasındaki artan rekabet, gelişmiş teknoloji, üretime dayalı ekonomiden hizmet ve bilgiye dayalı ekonomiye geçiş gibi değişmeler örgütlerin insan kaynaklan yönetiminin işi odak noktası alan bir yaklaşımdan, yeterliklere dayalı bir yaklaşıma yönelmelerini gerekli kılmıştır. Yeterliğe dayalı yaklaşım, kişinin katkısı ile örgütsel etkinliğin arasındaki bağlantıyı kurar ki bu bağlantı örgütsel yeterliğe katkıda bulunur. Boyatzis (1982) yeterlikleri, bir kişinin kendisine verilmiş işleri etkin bir şekilde yapabilme kabiliyeti olarak tanımlamıştır. Prahaland ve Hamel (1990) bireysel yeterliliklerle örgütsel yeterliklerin birbirini destekler hale getirilmesinin örgütsel etkinliğin geliştirilmesine getireceği yararlardan bahsetmiştir. Yöneticiler; kaynakların dağıtılması, çalışanlara önderlik edilmesi ve yönetilmesi gibi yönetsel görevlerinden dolayı örgütsel etkinlik için anahtar teşkil ederler. Öyleyse, etkin bir yönetim için gereken yeterlikler tanımlanmalıdır. Bu çalışmada, Türk fınansal hizmetler sektöründeki yöneticilerin yönetsel yeterlikleri değerlendirilmektedir. Bu çalışma, 1982 yılında R.E. Boyatzis tarafından geliştirilen Beceri ve Bilgi Değerlendirme Anketi'nin uygulanmasına dayanmaktadır. Toplanan veri, yöneticilerin kendi yeterliklerini değerlendirmesi ve astların yöneticilerin yeterliklerini değerlendirmesi olmak üzere iki yönlü bir değerlendirmeyi kapsamaktadır. 19 fınansal kurumda, 316 çift soru formu yönetici ve astlarına dağıtılmıştır. 119 yönetici ve 107 astın verileri çalışma için geçerlidir. Soru formu; İnsan Yönetimi becerileri, Hedeflere Ulaşma ve İş Yönetimi becerileri ve Analitik Düşünce becerileri olmak üzere üç boyuttan oluşmaktadır.Çalışmanın sonuçlan göstermektedir ki Türkçe soru formunda, verimliliğe odaklanma ölçeği haricindeki ölçeklerin güvenirliği orijinal soru formundakinden düşüktür..67'den yüksek güvenirliğe sahip 10 ölçekle yapılan faktör analizi sonunda tek bir faktör ortaya çıkarken; tüm ölçeklerle yapılan analiz sonunda, orijinal soru formundakilerden farklı olmak kaydıyla üç faktör ortaya çıkmıştır. Yönetici ve astın değerlendirmesi; örüntüyü tanıma, sayısal analiz, sosyal tarafsızlık, teknolojiyi kullanma, müzakere edebilme, yazılı iletişim, verimliliğe odaklanma, astları geliştirme, empati, grup yönetimi ve sözlü iletişimde belirgin bir farklılık göstermiştir. Bütün bu ölçeklerde astların değerlendirmesi, yöneticilerin değerlendirmesinden daha düşüktür. Cinsiyet ve sosyal bir klübe, kuruma veya demeğe üyelik haricindeki demografik değişkenlerde, üst ve astın değerlendirmeleri arasında, belirgin bir farklılık görülmemiştir. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The changes in the global business environment such as increased competition, improved technology and a shift from manufacturing to service and information economy have forced organizations to shift their human resources management focus from a job based approach to a competency based approach. Competency based approach contributes to the organizational competency, which can be described as the link between the individual's contribution and the organizational effectiveness. Boyatzis (1982) defined competencies as the capabilities, which allow a person to perform the assigned jobs effectively. Prahaland and Hamel (1990) discussed the benefits of aligning individual competencies with organizational competencies in order to improve the organization's effectiveness. Managers are the keys to organizational effectiveness since the managerial tasks include allocation of resources, leading and managing employees. Therefore, the competencies required for effective management should be defined. In this study, managerial competencies of the managers at Turkish private financial services sector were assessed. The study is based on the application of Assessment of Abilities and Knowledge Questionnaire developed by R. E. Boyatzis, 1982. The data collected present a two-way assessment: manager's self assessment of his or her competency and the subordinate's assessment of the manager. 3 1 6 pairs of questionnaires were distributed to the managers and their subordinates in 1 9 financial institutions. 119 manager and 107 subordinate data were valid for the study. The questionnaire consists of three clusters: people management abilities, goal and action management abilities and analytic reasoning abilities. mThe results of the study indicate that the scale reliability scores of the Turkish questionnaire, except the efficiency orientation scale, is lower than the scale reliabilities of the original questionnaire. Factor analysis with 10 scales which have reliabilities greater than.67 yields one factor; analysis with all scales yields three factors different than the original clusters. There are significant differences between the manager and subordinate assessments in pattern recognition, quantitative analysis, social objectivity, using technology, negotiation, written communication, efficiency orientation, developing others, empathy, group management and oral communication scales. Subordinates assessments are lower than the managers self assessments in all these scales. Except gender and membership to a social club, association or charity, demographic variables do not make a significant difference in the manager and subordinate assessments. IV