Tavşan vokal kord hasarında intrakordal östrojen veya kortikosteroid enjeksiyonunun yara iyileşmesi açısından karşılaştırılması (deneysel çalışma)
Comparison of intracordal estrogen or corticosteroid injection in wound healing in rabbit vocal cord injury (experimental study)
- Tez No: 632608
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR YİĞİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Geçtiğimiz on yıllar içinde fonocerrahinin gelişmesiyle birçok vokal kord patolojisi tedavi edilebilir hale gelmiştir. Buna rağmen, vokal kord skarı halen tedavisi zor bir hastalıktır. Vokal kordun skarlanması kord mukozasının lamina propriasını bozar ve mukozanın viskoelastik gücünü artırarak kordların biyomekanik özelliklerini sekteye uğratır. Sonuç olarak kordların vibrasyonu azalır ve tedavisi zor olan ciddi disfoniye neden olur. Bu çalışmadaki amacımız; deneysel olarak oluşturulan tavşan vokal kord skar modelinde östrojen veya kortikosteroidlerin fibrozis üzerine etkinliğini ortaya koyabilmektir. Etkin tedavi protokolleri halen bulunamamış olan vokal kord skarının önlenmesine yönelik yeni tedavi protokollerinin oluşturulmasına katkıda bulunmaktır. Çalışmamızda 10 adet Yeni Zelanda cinsi beyaz erkek tavşan kullanıldı. Cerrahi prosedür olarak tavşanların vokal kord orta 1/3 lük kısmına kordotomi işlemi uygulandı. İndirekt laringoskopi görüşü altında tavşanların her iki vokal kordlarına standartize edilmiş yaralar oluşturuldu. Tavşanlar randomize olarak 2 gruba ayrıldı. Peroperatif olarak 1. grup tavşanların sağ kord hemen lateraline 0,1 ml kortikosteroid ve sol kord hemen lateraline 0,1 ml salin enjeksiyonu yapıldı. Peroperatif olarak 2. grup tavşanların sağ kord hemen lateraline 0,1 ml östrojen ve sol kord hemen lateraline 0,1 ml salin enjeksiyonu yapıldı. Postoperatif 1. ayda tavşan vokal kordları sakrifiye edildi. Vokal kord örneklerinden yara iyileşmesini değerlendirilebilmek için alınan kesitler hemotoksilen eozin ile boyanarak histopatolojik inceleme yapıldı. Histopatolojik incelemede enflamasyon, muskuler atrofi ve epitel tabakasında incelme değişimleri incelendi. İmmünhistokimyasal incelemede tip 1 kollajen, tip 3 kollajen, elastin ve hyaluronik asit miktarları incelendi. Enflamasyon şiddeti, kortikosteroid veya östrojen enjeksiyonu yapılan gruplarda kontrollere göre daha düşük saptanmasına rağmen bu sonuç istatiksel anlamlılık düzeyine ulaşmamıştır (p=0,083 ve p=0,102). Muskuler atrofi ve epitelyal tabakada incelme parametrelerinde, kortikosteroid veya östrojen enjeksiyonu yapılan gruplarda kontrollere göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı (p=1,0; p=0,317; p=0,450; p=1,0). Tip 1 ve tip 3 kollajen miktarlarına bakıldığında; kortikosteroid veya östrojen gruplarında kontrol gruplarına göre düşüklük saptanmasına rağmen bu durum istatiksel anlamlılık düzeyine ulaşmamıştır (p=0,317; p=0,317; p=0,083; p=0,102). Doku elastin seviyesi östrojen enjeksiyonu yapılan grupta kontrol grubuna göre istatiksel olarak anlamlı yüksek saptanmıştır (p=0,046). Kortikosteroid enjeksiyonu yapılan grubun doku elastin seviyesi ile kontrol grubu arasında istatiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamıştır (p=1,0). Doku hyaluronik asit miktarlarına bakıldığında kortikosteroid veya östrojen gruplarında kontrol gruplarına göre yükseklik saptanmasına rağmen bu durum istatiksel anlamlılık düzeyine ulaşmamıştır (p=0,317 ve p=0,157). Sonuç olarak östrojenin vokal kord skar gelişimini azalttığı şeklinde bulgular saptanmıştır. Ayrıca çalışmamızda östrojenlerin vokal kord skarlarını önlemede en az kortikosteroidler kadar etkili olduğunu ortaya koyan verilere ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Many vocal cord pathologies have become treatable with developments in phonosurgery over the past decades. In spite of this fact, vocal cord scarring still presents as a challenge in terms of treatment. Vocal cord scarring disrupts the lamina propria of the mucosa and increases the viscoelastic stability of the mucosa, causing the biomechanics of the cords to deteriorate and decreasing the vibratory ability of the cords and causes severe dysphonia which is hard to cure. The objective, in this case, is to show the efficacy of estrogen or corticosteroid on fibrosis, after an acute injury causing fibrosis in an experimentally produced vocal cord rabbit model. Also, we want to contribute to the possible treatment protocols for preventing the post phonosurgical scarring, which hadn't been fully discovered yet. Ten New Zealand white rabbits were included into the study. Chordotomy was made to the rabbits as the surgical procedure. With indirect laryngoscopy view, chordotomy was performed on right cord to make full section tissue injury with microscissors to the first group and then corticosteroid of 0,1 cc was injected with long dental needles to the lateral zone of the cord. The same procedure was applied to the left cord but 0,1 cc saline was injected the lateral zone of the cord. The second group, chordotomy was performed on right cord to make full section tissue injury with microscissors and then estrogen of 0,1 cc was injected with long dental needles to the lateral zone of the cord. The same procedure was applied to the left cord but 0,1 cc saline was injected the lateral zone of the cord. Rabbits were sacrificed after 4 weeks follow up and histopathological examinations were performed. The specimens taken from the vocal cords in order to evaluate the healing process were stained with hematoxylin and eosin and were studied histopathologically. In this assessment inflammation, muscular atrophy, glandular and epithelial layer thinning were taken into consideration. Immunohistochemical staining was performed for collagen types I and III, elastin, and hyaluronic acid with quantitative histological analysis. The severity of inflammation, estrogen, or corticosteroid injection was performed in groups of lower detection compared to controls, although this result did not reach the level of statistical significance (p=0,083 and p=0,102). Muscular atrophy and epithelial layer thinning, in the group with estrogen or corticosteroid injections compared to the controls there were no statistically significant differences between (p=1,0; p=0,317; p=0,450; p=1,0). The amount of collagen type 1 and 3, estrogen, or corticosteroid injection was performed in groups of lower detection compared to controls, although this result did not reach the level of statistical significance (p=0,317; p=0,317; p=0,083; p=0,102). Elastin levels were statistically significantly higher in the estrogen injection group compared to the control group (p=0,046). There was no marked difference between the corticosteroid and control groups for the elastin levels (p=1,0). The amount of hyaluronic acid, estrogen, or corticosteroid injection was performed in groups of higher detection compared to controls, although this result did not reach the level of statistical significance (p=0,317 and p=0,157). As a conclusion, estrogen prevents the development of vocal cord scarring. In our study, estrogen has been shown to be affective at least corticosteroids to prevent vocal cord scarring.