Edirne'de birinci basamak sağlık hizmetlerinde dördüncül koruma uygulamalarının yeri
Evaluation of quaternary prevention in primary care in Edirne
  1. Tez No: 632619
  2. Yazar: ABDURRAHMAN ŞÜKRÜ KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÇAYLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Dördüncül koruma hastaya gereksiz tedavinin önlenmesi ve hastaya aşırı tıbbi işlem yapılmasının önlenmesidir. Sözlükteki tanımıyla dördüncül koruma“aşırı medikalizasyon riskindeki hastayı ve toplumu tanımlamak, medikal istilalardan onları korumak ve onlara bilimsel ve etik olarak kabul edilebilir bakım prosedürlerini sağlamak için yapılan eylemdir”. Çalışmamızda birinci basamakta dördüncül koruma uygulamalarını etkileyebilecek faktörleri incelemeyi ve bu faktörlerin klinik pratikteki etkisini değerlendirmeyi amaçladık. Çalışmamız 01.09-01.11.2019 tarihleri arasında birinci basamakta görev yapan ve çalışmaya katılmayı kabul eden hekimlere yapıldı. 126 aile hekiminin 116'sı çalışmaya katılmayı kabul etti. Çalışmada; araştırmacılar tarafından hazırlanan sosyodemografik bilgiler, bilgi soruları, neden sorularını ve ek olarak“Defansif Tıp Uygulamaları Tutum Ölçeği”ni içeren, 61 soruluk anket kullanıldı. Edirne Halk Sağlığı Müdürlüğü'nden alınan veriler de çalışmaya eklendi.
Özet (Çeviri)
Quaternary prevention is the prevention of unnecessary treatment or the prevention of overmedicalisation. The definition of quaternary prevention in the dictionary is ''action taken to identify patient at risk of over medicalization, to protect patient from new medical invasion, and to suggest interventions that are ethically acceptable''. In our study, we aimed to examine the factors that may affect quaternary prevention practices in primary care and to evaluate the effects of these factors in clinical practice. Our study was conducted between 01.09-01.11.2019 on physicians working in primary care and who agreed to participate in the study. 116 of 126 family physicians agreed to participate in the study. In the study, a questionnaire is used composed of 61 questions, including socio-demographic information prepared by the researchers, knowledge questions, cause questions and additionally“Defensive Medicine Practices Attitude Scale”. The data received from Edirne Public Health Directorate were also included in the study.