Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatan prematüre bebek annelerine taburculuk esnasında verilen standart ve geliştirilmiş bebek bakımı ve beslenme eğitiminin annelerin bilgi ve tutumları üzerine etkileri
Effects of standard and improved infant care and nutrition education during discharge on mothers' knowledge and attitudes who have premature infant in the neonatal intensive care unit
  1. Tez No: 632618
  2. Yazar: GÜLAY CESUR ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. RIDVAN DURAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma, Yenidoğan Yoğunbakım Ünitesinde yatan prematüre bebek annelerinin bebek bakımı ve beslenmesi konusunda bilgi düzeylerini ve tutumlarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. 25 Kasım 2019 ve 25 Haziran 2020 tarihleri arasında çalışmaya dahil edilme kriterlerine uygun ve çalışmaya katılmayı kabul eden anneler kapalı zarf yöntemiyle randomize edilerek çalışma ve kontrol grubu belirlenmiştir. Çalışma grubuna dahil olan annelere geliştirilmiş eğitim, kontrol grubuna dahil olan annelere ise standart eğitim verilmiştir. Çalışmamız, ön test/son test kontrol gruplu yarı deneysel olarak yapılmıştır. Araştırmaya katılan çalışma ve kontrol grubundaki annelerin yaşı, eğitim durumu, çalışma durumu, gebelik öyküsü, doğum şekli değişkenleri ve yenidoğanların; cinsiyet, gebelik haftası değişkenleri arasında istatistiksel olarak fark olmayıp gruplar homojen dağılmaktadır. Çalışma ve kontrol grubundaki annelerin eğitim öncesi bilgi tutum puan ortalamaları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı olmayıp gruplar homojen dağılmıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the knowledge levels and attitudes of mothers of premature babies hospitalized in the Neonatal Intensive Care Unit on baby care and nutrition. Between 25 November 2019 and 25 June 2020, the mothers who met the inclusion criteria and accepted to participate in the study were randomized by the closed envelope method and in this way the study and control groups were determined. While improved training was provided to mothers in the study group, standard training was provided to mothers included in the control group. Our study was conducted as a quasi-experimental pre-test/post-test control group. There is no statistically difference about the age, the educational status, the employment status, the history of pregnancy, the birth pattern variables of the mothers, and the gender and gestational week variables of the newborns between the study and control groups. The distribution of groups was homogenous. The difference between the pre-education information attitude point averages of the mothers in the study and control groups was not statistically significant and the groups were homogeneously distributed (p> 0.05).