Makine öğrenmesi yöntemiyle hastalıkların önceden belirlenmesi ve diyabet üzerine bir uygulama
An application on the predetermination of diseases and diabetes by machine learning method
- Tez No: 632856
- Danışmanlar: PROF. ALİ GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Şeker hastalığı pankreasın yeterli insülin sağlayamaması ya da vücudun oluşturduğu insülini etkili bir biçimde tüketememesi sonucu ile oluşan kronik bir rahatsızlıktır. Belirli bir zamandan sonra göz rahatsızlıkları, kalp damar rahatsızlıkları, böbrek rahatsızlıkları gibi ciddi karmaşıklıklar meydana getiren şeker hastalığı, iyileştirme giderlerinin yüksekliği ve iş gücü yitirme sebebi ile rahatsız olan kişiye sosyoekonomik sıkıntı oluşturmasından ötürü önemli bir sağlık problemidir. Çoğunlukla şeker hastalığı, çağımızda yaş ortalaması küçük olanlarda ve yetişkinlerde kendini göstermektedir. Ve bu durumlardan dolayı erken teşhis pek çok rahatsızlıkta olduğu gibi şeker rahatsızlığında da oldukça önemlidir. Teşhis için kan ve idrarda farklı kimyasal testler yapılmaktadır. Bu araştırmada bireylere ait klinik veriler ele alınarak veri madenciliği teknikleri ile bireylerin şeker hastası olup olmadıklarının belirlenmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Diabetes is a chronic disorder caused by the inability of the pancreas to provide adequate insulin or to insure the body is not consumable. The height of the heading experses of diabetes, which is caused by serious complications. After a certain time, there are serious complications such as eye diseases, cardiovascular diseases, kidney diseases, diabetes, the height of remediation experses and the person who is uncomfortable with the cause of loss of labour, socioeconomic is an important health problem forth creation of boredom. Diabetes is often manifested by the average age in our ages and in adults. And because of these conditions, early diagnosis is important in diabetes as well as in many diseases. Different chemical tests are performed in blood and urine for diagnosis. In this study, the clinical data of individuals were examined and the data mining techniques were determined to determine whether individuals were diabetic.