Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde tedavi gören prematüre yenidoğanların akciğer grafilerinden makine öğrenmesi yöntemiyle bronkopulmoner displazinin öngörülmesi
  1. Tez No: 906159
  2. Yazar: GÖZDE ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SARA EROL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Amaç: Prematüre bebekler için önemli bir morbidite olan bronkopulmoner displazinin (BPD) önceden tahmini ile ilgili, her klinikte yaygın olarak kullanılan akciğer grafilerinin makine öğrenmesiyle değerlendirilmesi için bir yapay zekâ modeli geliştirilmesi ve değerlendirme sonuçlarının klinik sonuçlara göre doğruluğunun belirlenmesi bu çalışmanın amacıdır. Gereç ve Yöntem: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi (Çocuk Hastalıkları ve Kadın Doğum Hastanesi) yenidoğan yoğun bakım ünitesinde 1 Ocak 2020 – 31 Aralık 2021 tarihleri arasında ≤ 28 hafta ve
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: The aim of this study was to develop an artificial intelligence model for the machine learning evaluation of chest radiographs commonly used in every clinic for the prediction of bronchopulmonary dysplasia (BPD), which is an important morbidity for premature infants, and to determine the accuracy of the evaluation results according to clinical results. Materials and Methods: Medical records of premature infants born ≤ 28 weeks and