Rms-a istasyonlarında enerji verimliliğinin arttırılması
Increasing energy efficiency in rms-a stations
- Tez No: 632871
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA ÖZGENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Büyüyen sanayi ve artan nüfus ile enerji talebi de giderek artmaktadır. Enerji tüketiminde en büyük paya sahip olan sanayi kuruluşları enerji sorunu en çok yaşayan tüketicilerdir. Doğal gaz bu enerji ihtiyacının bir kısmını karşılamaktadır. Doğal gazın sanayide ve konutlarda kullanabilmesi için, tesislerde de ve Rms-A istasyonlarda işlem görerek, kullanılabilir hale getirilmektedir. Boru hatlarıyla taşınan doğal gaz, uzun mesafelerden getirildiği için basınç kaybını ve boru çaplarının artmasını önlemek için yüksek basınçlara çıkarılarak, şebeke hattına basılarak taşınır. Yüksek basınçta şehir giriş istasyonlarına gelen doğal gaz, temizleme kokulandırma ve basınç düşürme gibi ana işlemlere tabi tutulur. Basınç düşürme işlemi öncesi doğal gaz ısıtılarak, gazın donması önlenir. İstasyonlarda doğal gazın işlenmesi için, ısıtıcı gaz ihtiyacı (yakıt) ve tesis işletmesi için elektrik ihtiyacı oluşur. Çalışmamda Rms-a istasyonlarında ihtiyaç duyulan enerji ihtiyaçlarını azaltmak, mevcutta kullanılan enerji çeşitlerinin değiştirilmesi, maliyet ve ısıl güç hesaplamalarının yapılması, enerji ihtiyacının ve gider maliyetlerinin minimum seviyelerde tutulması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the growing industry and increasing population, demand of energy is getting increase. Industrial enterprises which have the lion's share of consuming energy face with the biggest energy problems. Natural gas fulfills some of this need. For using natural gas in industry and home, natural gas becomes usable by processing in facilities and Rms-A stations. Natural gas in pipeline is carried with high pressure to prevent pressure lose and increasing pipe diameter because of it is brought from long distance. The high pressure gas comes to city enterance station to apply processes of cleaning, odorizing and decreasing pressure. Before the process of decreasing natural gas pressure for preventing freezing of gas.Electric for running facility and natural gas for pre-heating are required in stations for processing gas. In my study, it is aimed reducing energy needs in Rms-A stations, changing kinds of energy currently using, making cost and thermal power calculations, keeping at minimum stage energy need and expenditure cost.