Şehir girişi doğalgaz basınç düşürme ölçüm istasyonlarında (RMS-A) enerji tasarruf imkanlarının incelenmesi
Evaluation of energy saving opportunities of natural gas pressure reducing and metering stations (RMS-A) in the city entrance
  1. Tez No: 386057
  2. Yazar: AHMET KİBRİTCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN KURT, DR. CEVAT ÖZARPA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Doğal gaz dağıtım sistemlerinin en önemli düzenleme ve ölçüm kısmı basınç düşürme ve ölçüm istasyonları (RMS-A)'dır. Basınç düşürme ve ölçüm istasyonlarının amacı, tüketicinin kullanabileceği basınç ve sıcaklıkta doğal gaz sağlamak, hatta verilen gaz miktarını belirlemek ve doğal gazı filtreden geçirerek tüketici donanımlarına zarar verebilecek boru hattında bulunan toz, kum gibi katı tanecikler ve sıvılardan temizlemektir. Bu çalışmada yüksek basınçlı doğal gaz iletim hatlarının sonunda, şehir girişlerinde kullanım yerlerine istenilen şartlarda doğal gazı servis edilebilmesi için kullanılan RMS-A istasyonlarında tüketilen toplam enerjinin, basınç düşürme istasyonlarında tasarruf edilebilmesinin ne kadar mümkün olduğu araştırılmış, ayrıca bu yenilikçi yöntemlerin teknik ve ekonomik etüdü yapılmıştır. İlk yatırım maliyetinin yüksek, fakat işletme ve bakım maliyeti diğer yöntemlere göre oldukça düşük olan vorteks tüpü uygulamasının enerji tasarrufu açısından RMS-A istasyonlarında uygulanabilecek en iyi yöntem olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The most important regulation and measurement parts of natural gas distribution systems are pressure reduction and measurement stations (RMS-A). The RMS-A stations are placed at the end of high pressure natural gas transmission lines at the city entrances. The main purpose of the RMS stations is to supply natural gas with a certain pressure and temperature which end users can utilize, to determine the natural gas flow rate supplied to pipeline and to clean the natural gas from fluids and solid particles such as dust and sand in the pipeline which may damage the end users' equipments by filters. In this study, the possibility of reducing total energy consumptions in the RMS-A stations was examined and innovative methods in this respect were investigated in terms of technical and economic aspects. Vortex tube application, whose initial investment cost is high but operating and maintenance costs are considerably low according to other methods, was specified as the best method to be applied at the RMS-A stations in terms of energy saving.