Türk etnik gıdalarının glokalleşme durumu
Glocalization status of Turkish ethnic foods
- Tez No: 632884
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERPİL YALIM KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Globalizasyonun günlük yaşantıda karşılaşılan, hayat standartlarından biri haline geldiği günümüzde, lokalizasyon globalizasyonun karşıtı gibi lanse edilen ve gereksinim duyulan bir kavram olarak görünmektedir. Glokalizasyon, tam bu noktada iki kavramın birbirine karşıt olmadığını aksine birlikte bir bütün oluşturduklarını ispatlayan nitelikte bir kavram olarak dikkat çekmektedir. Glokalizasyon, pek çok konuda globalizasyon ile lokalizasyonu bir araya getirerek daha güçlü bir oluşum ortaya çıkarmaktadır. Buradan hareketle, bu çalışmada, etnik gıdalar perspektifinde glokalleşme kavramının durumunu incelemek hedeflenmiştir. Daha spesifik olarak Türk etnik yiyecek ve içeceklerinin glokalleşme ihtimali ve durumunu ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini Amerika Birleşik Devletlerinde (ABD) yaşayan Türk restoranlarına gitmiş müşteriler oluşturmaktadır. Örnekleme çerçevesi ise 1 Ocak-31 Mart 2019 tarihleri arasında ABD'de Türk restoranlarına giden müşterilerden oluşmaktadır. Örnekleme yöntemi olarak tesadüfi olmayan örnekleme yöntemlerinden kolayda örnekleme yöntemi tercih edilmiştir. Araştırmada veri toplama metodu olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Anketler, 1 Ocak ile 31 Mart 2019 tarihleri arasında, web-anket ve e-postalar aracılığıyla ABD'nin Florida, New York, Washington, Kaliforniya, New Jersey, Nevada, Ohio, Georgia, Virginia, Arizona, Indiana, Teksas ve Kentucky eyaletlerinden toplanmıştır. 175 anket formu analize uygun bulunmuştur. Verilerin analizi için çoklu sapan analizi, çok değişkenli normal dağılım testi, t-testi, faktör analizi ve regresyon analizi kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, Türk etnik yiyecek ve içeceklerini tercih etme nedenleri, Türk restoranlarına tekrar gitme niyetini anlamlı ve olumlu yönde etkilemektedir. Türk etnik yiyecek ve içeceklerini deneyimledikten sonra Türk imajı değişimi, Türk restoranına tekrar gitme niyetini anlamlı ve olumlu yönde etkilemektedir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular ışığında, Türk Mutfağı ile Türk etnik yiyecek ve içeceklerinin globalleşme açısından büyük yol kat ettiğini ve glokalizasyon durumu olarak ise bu ihtimalinin hayata geçtiği ancak bu konuda gelişme yaşanması gerektiğini söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
Today, on the day when globalization is carried out until daily life and one of the standards of life comes, localization can be seen as a concept which has been presented and desired as opposed to globalization. In the meantime, glocalization stands out as a concept proving that some concepts are created by forming a whole together. In many countries, glocalization combines globalization with localization, resulting in a stronger formation. From this point of view, it is aimed to examine the concept of glocalization in the perspective of ethnic foods. More specifically, it is aimed to establish and target the glocal communication of Turkish ethnic foods and beverages. The population of the research is customers who have gone to Turkish restaurants living in the United States (USA).The sample frame is comprised one of those who go to Turkish restaurants in the USA between January 1 and March 31, 2019.Convenience sampling that is one of non-random sampling methods is chosen as a sampling method.In the research, survey method was used as data collection method.Surveys were collected from the states of Florida, New York, Washington, California, New Jersey, Nevada, Ohio, Georgia, Virginia, Arizona, Indiana, Texas, and Kentucky from January 1 to March 31, 2019 via web-survey and emails. 175 questionnaire forms were found suitable for the analysis. Multiple sling analysis, multivariate normal distribution test, t-test, factor analysis and regression analysis were used for data analysis. According to the findings, the reasons for choosing Turkish ethnic foods and beverages affect the intention to revisit significantly and positively. After experiencing Turkish ethnic food and drinks, the change of Turkish image significantly and positively affects the intention to visit the Turkish restaurant again. In the light of the findings obtained as a result of the research, it is possible to say that Turkish Cuisine and Turkish ethnic foods and beverages have come a long way in terms of globalization and this possibility has been realized as a case of glocalization, but there must be improvement in this regard.