Basılabilir elektronik uygulamaları
Printable electronic applications
- Tez No: 632900
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TURAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, kaplamalı ve kaplama yapılmamış kağıtların üzerine partikül içermeyen mürekkep kullanarak mürekkep püskürtmeli yazıcı ile basılan yapıların baskı katmanlarının sayısının bir fonksiyonu olarak basılı desenlerin iletkenliği incelenmiştir. Bu sayede, 865-870 MHz frekans aralığında çalışan kaplamalı kâğıt yüzeyler üzerinde basılı bir RFID etiketinin üretildip, bu RFID etiketin ticari etiketler ile kıyaslaması yapılmıştır. Kumaş substratlar üzerinde elektrotlar oluşturarak, göz hareketleri ile oluşan sinyallerin“Elektrookülografi (EOG)”edinimi için düşük maliyetli bir sistem tasarlanmıştır. Bu sistem insan makine arayüzü (HMI) olarak verimli bir şekilde kullanılabilmektedir. . Son olarak, geleneksel Ag/AgCl elektrotları ile kumaş substratlar üzerine basılmış elektrotlar kullanılarak EOG sinyallerinin edinimi gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the conductivity of printed patterns was studied as a function of the number of printing layers on bare and modified paper substrates. In addition, we demonstrated fabrication of a printed RFID tag on the coated paper substrates operating at the frequency range of 865-870 MHz. Based on the printed electrodes on the textile substrates, we designed a low-cost system to acquisition the eye movements signals“Electrooculography (EOG)”, this system can be used efficiently in the human machine interface (HMI). This system can help disabled patients to communicate with the outside world thanks to eye movements. Finally, we demonstrated the concept of electrodes printed on textil substrates for EOG acquisition with side-by-side comparison to conventional Ag/AgCl electrodes.