Karasu deresi'nin (Kastamonu) bazı fiziksel ve biyolojik (Bentik makroomurgasızlar) özelliklerinin incelenmesi
Investigation of some physical and biological (Benthic macroinvertebrata) features of karasu stream (Kastamonu)
- Tez No: 632903
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM KÜÇÜKBASMACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma Karasu deresinin (Kastamonu) su kalitesini, fiziksel ve biyolojik parametreler kullanarak değerlendirmek için mevsimlik olarak (Ağustos ve Ekim 2019, Şubat ve Nisan 2020) yapılmıştır. Bu amaçla 16 örnekleme noktası seçilmiş, fiziksel parametreler arazide ölçülmüş ve bentik makroomurgasız örnekleri toplanmış, ayrılmış ve daha sonra laboratuarda teşhis edilmiştir. Su kalitesini değerlendirmek ve belirlemek için biyotik indeksler (İspanyol BMWP, ASPT) ve çeşitlilik indeksleri (SWDI, SDI, EPT indeksi, EP indeksi, % EPT indeksi) uygulanmıştır. Çalışma sonucunda Karasu deresi boyunca 15 istasyondan ve Gökırmak nehrinde 1 istasyondan 14 748 bentik makroomurgasız örneği toplanmış ve 41 takson teşhis edilmiştir. Bu taksonların 13'ü Diptera'ya, 9'u Trichoptera'ya, 5'i Ephemeroptera'ya, 5 takson Plecoptera'ya, 4'ü Coleoptera'ya, 1 takson Odonata, Lepidoptera, Amphipoda, Hirudinea ve Oligochaeta'ya aittir. En fazla örnek S6 örnekleme istasyonunda (1 309 örnek), en az örnek S11 örnekleme istasyonunda (185 örnek) toplanmıştır. Bu çalışma sonucunda, Karasu deresinin su kalitesi T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından verilen Yüzeysel Su Kalitesi Yönetimi Yönetmeliği (SWQMR) kriterlerine göre çok iyi/iyi olarak belirlenmiştir. Ayrıca, İspanyol BMWP ve ASPT biyotik endekslerine göre su kalitesi ya kirlenmemiş/hafif kirli (13 örnekleme istasyonunda), ya orta derecede kirli (S14 ve S15 örnekleme istasyonlarında) veya S16 örnekleme istasyonunda olduğu gibi kirli/aşırı kirli olarak belirlenmiştir. Karasu deresinin alt kısmındaki nispeten orta ile yüksek kirlilik baskısı izlenmeli ve kirlilik baskısını azaltmak için gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to evaluate and determine the water quality of Karasu stream (Kastamonu) in four seasons (August and October 2019, February and April 2020) using physical and biological parameters. For this aim, sixteen sampling points were chosen, physical parameters were measured in the field, and benthic macroinvertebrate samples were collected in the field, conserved, separated, and identified later at laboratory. Biotic indices (Spanish BMWP, ASPT), and diversity indices (SWDI, SDI, EPT index, EP index, %EPT index) were applied to evaluate and determine water quality. As a result of the study, a total of 41 taxa comprising 14748 individuals were collected and identified in 15 stations along Karasu stream and 1 station in Gökırmak river; 13 of taxa belong to Diptera; 9 taxa belong to Trichoptera; 5 taxa belong to Ephemeroptera; 5 taxa belong to Plecoptera; 4 taxa belong to Coleoptera; 1 taxon belong to each of Odonata, Lepidoptera, Amphipoda, Hirudinea and Oligochaeta. The most individuals were collected at S6 sampling station (1309 individuals), while the fewest individuals were collected at S11 sampling station (185 individuals). As a result of this study, the water quality of Karasu stream was determined as very good/good according to the Surface Water Quality Management Regulation (SWQMR) criteria given by T.C. Ministry of Forestry and Water Affairs. Moreover, the water quality was determined either as unpolluted/slightly polluted (in 13 sampling stations), as slightly polluted/moderately polluted (in S14 and S15 sampling stations) or as polluted/extremely polluted in S16 sampling station, all of which according to ASPT and Spanish BMWP biotic indices. The relatively moderate to high pollution pressure in the lower section of Karasu stream should be monitored and the required precautions should be taken to decrease pollution pressure.