Ankara Kızılcahamam Kınık Tüneli'ndeki jeoteknik problemler
Investigation of the geotecnical problems the Kınık Tunnel, Kızılcahamam Ankara
  1. Tez No: 1115
  2. Yazar: RIZA MUCUKGİL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERGUN GÖKTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Ankara'nın su ihtiyacını karşılamaya katkıda bulun mak üzere 1974 yılında yapımına başlanan Kınık tüneli, An kara'nın yaklaşık 50 km KB'smda yer alarak Kınık köyü ile Aşağıda köyü arasında uzanır. Tünel güzergahında Tersiyer yaşlı tortul ve volkanik kayaçlarla Jura ve paleozoyik'e ait tortul ve metamorfik kayaçlar yüzeylenir. Tünel kazı sının geçtiği Tersiyer formasyonları genellikle ince taba kalı, zayıf çimentolu, kil ve siltce zengin malzemeden meydana gelmekte olup yüksek. miktarda su içerirler. Tersi yer birimleri, çoğunluğu normal, bir kısmı ters faylarla kesilmiştir. Büyük bir kesim zayıf çimentolu kayaçlardan geçen tünelde kazı esnasında sık sık duraysızlık problem leri çıkmış, gerek stratigragfi gerekse yapı kontrolunda tünele hücum eden sular nedeniyle, kazı işleminde zaman za- aman uzun süren kesintiler olmuştur. Zeminin kötü nitelik li olmasından kaynaklanan duraysızlık problemleri güçlü tahkimat kullanarak giderilirken, fazla sudan ortaya çıkan, problemleri; sudan kaçmak veya mevcut suyu kazı yerinden uzuk tutmak yoluyla giderilmeye çalışılmıştır. Genel ola rak Paleozoyik ve Jura birimleri kendi kendilerini tuta bilecek nitelikleri gösterirken, Tersiyer yaşlı birimler ise şişen, sıkışan ve akan Özellikler sergilemişlerdir. Zeminin zayıf oluşuna yapısal karakteristikler de katkıda bulunmuştur. Karşılaşılan bu güçlükler, aynadan suyun yan galeriler, aynada drenaj sondajları ile su aynadan uzak laştırılarak ve Kaya bulonLarı ile aynada bir yay yapacak şekilde desteklenmek suretiyle çözümlenebilinir. ANAHTAR KELİMELER : « Yumuşak zeminlerde tünele ilik, sert zeminlerde tünelcilik, sıkışan, sı-..kıştlrannve akan zeminlerde tünelci lik, tünellerde destek sistemleri,
Özet (Çeviri)
The Kınık tunnel, designed to convey water to Ankara lies 553::.ikm TNW of Ankarai The construction of the tunnel wasr started in 1974. The tunnel extends between the Kınık and Aşağıada villages and.'.its total length is about 15 km. Along the tunnel aimgment the Tertiary sediments and vo lcanic, rocks constitute the major litology. The Jurassic and Paleozoicurocks are also locally encountered. The Te rtiary formations are dislocated by numerous normal faults and few reverse faults. During the excavation of the tunnel unstability pro- lems are generally associated with the litological, struc tural and hydrogeological problems. Such problems caused significant delays during the tunnel construction. The Ter rtiary formations have shown swelling, squeezing and run ning ground condition whereas the Jurassic and Paleozoic rocks were more favourable from the tunneling point of view, Since the groundwater was the major cause of the instabili ty problems. The drainage of the grountwater from the tu nnel face through bore holesjand also through galeries strongly recommended. As preliminary support system the use of rock bolts, steel archs and shotcrete with wire mash is recommended. KEY WORDS: Soft ground'“”.tunneling, hard ground tunneling, squeezing, swelling and running ground tunnel ing, tunnel support system.