Mimari bir paradigma olarak 'ilkel kulübe' üzerinden, geçici/kolay kuruluma sahip yapıların irdelenmesi ve endüstriyel atıklar üzerinden bir model önerisi
As an architectural paradigm, the analysis of temporary easy to install structures over 'primitive hut' and a model proposal on industrial wastes
- Tez No: 632917
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET MURAT ULUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Mimarlıkta yüzyıllar boyunca kalıcılık üzerine araştırmalar yapılmıştır. Mısır piramitlerinden gökdelenlere kadar tüm kalıcı yapılar araştırma konusu olmuştur. Ancak artık günümüzde insanlar daha özgür dolayısıyla daha esnek, değişebilir çeşitli mekânlar istemektedirler. Böylece geçicilik kavramı üzerine de araştırmalar ele alınmaya başlamıştır. Geçiciliğin kökenine baktığımızda geçmişten günümüze hala var olduğunu aslında süregelen olduğunu görmekteyiz. Bu tez kapsamında karşımıza ilk çıkan ağaç kabuklarından, çatkılarla yapılan ilkel kulübenin kökeninin ve araştırmacılarının görüşleri üzerinden, endüstriyel dönem öncesi ve endüstriyel dönemde geçici kullanılan barınma mekanları ile ilgili örneklerin incelenmiş olup endüstriyel atıklar üzerinden bir model önerisinde bulunulmuştur. Bu bağlamda tezin birinci bölümünde çalışmanın amacı, araştırma ve çalışma yöntemleri açıklanmıştır. İkinci bölümde; ilkel kulübenin kökeni ve araştırmacıların görüşleri, üçüncü bölümde; endüstriyel dönem öncesi ve endüstriyel dönem geçici ve kolay kurulumlu yapılar, dördüncü bölümde; endüstriyel atık ve artık malzemelerden yapılar, beşinci bölümde; Gaziantep'te bulunan ilkel kulübe mantığıyla yapılmış olan hobi evleri incelenmiştir. Altıncı bölümde, Dr. Öğr. Murat Uluğ'un patentli çalışması olan plastik kolilerden (herhangi bir vidalama olmaksızın) oluşturulan modüllerden hafif yapı strüktürlerinden yola çıkarak barınak modeli oluşturarak bir öneri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In architecture, researchers have been made on permanence for centuries. All permanent structures, from the Egyptian pyramids to the skyscrapers, have been the subject of research. However, nowadays, people more free so flexible they want changeable variable areas. Thus, research on the concept of trasience has begun to be addressed. When we look at the origin of temporality, we see that it still exists from past to present. Within the scope of this thesis, the examples of the shelters used in the pre-industrial period and in the industrial period were analyzed based on the views of the origin and researchers of the primitive hut made with roofs, from the bark of trees and a model proposal was made on industrial wastes. In this context, in the first part of the thesis, the purpose of the study, research and study methods are explained. In the second part; the origin of the primitive hut and the opinions of the researchers, in the third part; pre-industrial and industrial period temporary and easy to install structures, in the fourth part; industrial waste and residual materials structures, in the fifth part; hobby houses built with the logic of the primitive hut, in Gaziantep, were examined. In the sixth section, a proposal was presented by creating a shelter model based on the lightweight construction structures from the modules created from plastic boxes (without any screwing), which is the patented work of Assist.Prof.Dr. Murat ULUĞ.