Hidroelektrik santral (HES) projeleri inceleme ve değerlendirme süreçlerinin coğrafi bilgi sistemleri destekli otomasyonu
Geographical information systems based automation of the inspection and evaluation processes of hydroelectric power plant projects
  1. Tez No: 632930
  2. Yazar: SUZAN SAYILGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHADIR AKTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Tez çalışması kapsamında, Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) sürecinde Hidroelektrik Santral (HES) projelerinin inceleme ve değerlendirme süreçlerinin daha hızlı ve kolay şekilde yapılabilmesi için iki farklı uygulama kullanılmıştır. İlk uygulamada ÇED süreci başlayan HES projeleri örnek olarak seçilip Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ortamına aktarılmıştır. CBS ortamında projelere ilişkin gerekli veriler toplanıp mevcut projelerin sınıflandırılması ve görselleştirilmesi sağlanarak ÇED Yönetmeliği'ne tabi HES projelerinin sağlıklı ve etkin değerlendirmesi hedeflenmiştir. Böylelikle ÇED sürecinin daha hızlı ve güvenilir şekilde yürütülmesine yönelik çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Tez çalışmasında verinin düzenli depolanması sonucu oluşturulan modeller ile incelenen projelerin analiz ve otomasyonu sağlanmıştır. İkinci uygulamada ise CBS ortamında veri toplama işlemi yapılmadan HES projesinin korunan alanda kalıp kalmadığını tespit eden ve sonrasında gerekli veriyi depolayan bir model oluşturulmuştur. Bu çalışmada, her iki uygulamada da çeşitli CBS fonksiyon ve analizleri kullanılarak projelere ilişkin farklı istatistikler için incelemeler yapılmıştır. Çalışma esnasında oluşturulan modeller sayesinde, ÇED sürecinde HES projelerine ilişkin incelemeler daha güvenilir, izlenebilir ve hızlı hale gelecektir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of thesis study, two different applications were followed in order to make the examination and evaluation processes of hydroelectric power plant (HPP) projects faster and easier during the environmental impact assessment (EIA) process. In the first application, HPP projects that started the EIA process were selected as sample and transferred to the georaphic information systems (GIS) environment. By collecting the necessary data about the projects in the GIS environment, the classification and visualization of the existing projects is ensured and the healthy and efficient evaluation of the HPP projects that are subject to the EIA regulation is aimed. Thus, some studies were carried out aiming the execution of the EIA process more quickly and reliably. In the thesis study, analysis and automation of the projects examined with the models created as a result of the regular storage of the data are ensured. In the second application, a model was created to determine whether the HPP project remained in the protected area without collecting data in the GIS environment and then storing the necessary data afterwards. In this study, examinations were made for different statistics related to projects by using various GIS functions and analysis in the both applications. Thanks to the models created during the study, investigations related to HPP projects in the EIA process will become more reliable, trackable and faster.