Kentsel ortamda yapı kabuğunun ekolojik tasarım açısından irdelenmesi: Beşiktaş örneği
Investigation of construction shell in urban environment in terms of ecological design: Besiktas example
  1. Tez No: 632943
  2. Yazar: ZEYNEP KUMRU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜL ASLI AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Nüfusları hızla büyüyen kentlerde, yapılaşmanın artması ve yapısal yüzeylerle yeşil alanlar arasındaki dengelerin bozulmasıyla birlikte kent ekosistemi içerisinde cereyan eden fonksiyonlar sekteye uğramaktadır. Bu durum iklim, topoğrafya ve biyoçeşitlilik üzerinde olumsuz etkilere sebep olmaktadır. Sürdürülebilirlik, enerji etkinliği ve çevre dostu malzeme kaygısı taşımadan aşırı ve kontrolsüz bir şekilde yoğunlaşan yapılar, kent ekosistemini tehdit eden başlıca unsurlar arasındadır. Ekosistemin devamlılığı açısından eşik değerlerin aşılmaması adına, baskı unsuru teşkil eden yapıların, belli bir sistem algısıyla ekolojik döngülere geri kazandırılması gerekmektedir. Bu araştırmada İstanbul Beşiktaş İlçesinde yer alan bölgelerin yapısal unsurları' nın çevreyle ilişkileri eko-tasarım açısından irdelenmiştir. Bu maksatla Beşiktaş İlçesi için hazırlanmış olan kentsel peyzaj planı ve uygulama stratejileri değerlendirilerek başta çevreyle birinci derecede ilişki halinde olan yapı kabuğu; enerji etkinliğinin sağlanması, sürdürülebilirlik ve biyotop teşkil etme özellikleri açısından değerlendirilmiş ve biyo-bütünleşmeyi sağlayacak tasarım önerileri getirilmiştir. Yeni yaşam alanlarının konforlu, sağlıklı, kendi kendine yetebilen ve çevreyle bütünleşik olarak tasarlanmasının, aynı zamanda ekosisteme, yöre ekonomisine ve toplum ihtiyaçlarına optimum düzeyde fayda sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In cities with rapidly growing populations, the functions of the urban ecosystem are interrupted due to increasing construction and disruption of the balance between artificial surfaces and green areas. This has negative effects on climate, topography and biodiversity. Without concern of sustainability, energy efficiency, environment-friendly material, the uncontrolled concentration of buildings is among the main factor that threaten the urban ecosystem. In order not to exceed the threshold values for the continuity of the ecosystem, the structures constituting pressure should be returned to the ecological cycles with a certain systems approach. In this research, the relationships between the environment and structural elements in regions in Istanbul, Besiktas district have been examined in terms of eco-design. For this purpose, the urban landscape plan and implementation strategies prepared for Besiktas District were evaluated and the building shell, which is in the first-degree relationship with the environment, were evaluated in terms of energy efficiency, sustainability and biotope-forming properties. Bio-integrated design recommendations were proposed. It is thought that designing new living spaces as comfortable, healthy, self-sufficient and integrated with the environment will also provide optimum benefit to the ecosystem, local economy and community needs.