Uluslararası öğrencilerin sosyal sermaye aktarımında örgütlülük bilinci: Konya örneği
Organization awareness of social disclosure of international students: The case of Konya
  1. Tez No: 632944
  2. Yazar: MUSTAFA KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Uluslararası öğrenim hareketliliği dünya çapında küresel boyutta yer alan bir olgudur. Nitekim uluslararası öğrenim hareketliliği ülkeler arasındaki ilişkilerin gelişmesine katkı sağlayacağı gibi aynı zamanda mikro çerçevede bakıldığında bireysel bir etkileşim unsuru olarak bulunmaktadır. Dolayısıyla bireylerin öğrenim amacıyla sınır aşırı ve deniz aşırı hareketlilikleri sosyal, kültürel boyutta bir etkileşimin önünü açmaktadır. Bu durum bireylerin farklı kültürel ve toplumsal yapıya sahip kitlelerle iletişime geçmesine ve içlerinde uyum sağlayabilmeleri için çaba harcamalarını gerektirmektedir. Dolayısıyla küresel ölçekte etkisi bulunan uluslararası öğrenim hareketliliğini tercih eden bireyler, sosyal ve kültürel sermayenin akışına etki etmektedir. Bireyin doğup büyüdüğü toplumun yapısının kültürel, sosyal özelliklerini, çevresindeki insanlarla kurduğu iletişimin niteliğinin yaşam dünyasında oluşturacağı etki, izlenim vs. gibi durumların açıklanmasında sosyal ve kültürel sermaye kavramları önemli bir rol oynamaktadır. Dolaysıyla uluslararası öğrenim hareketliliğini tercih eden bireyler farklı toplumsal yapı içerisine uyum sağlayabilmek için, yeni iletişim ağı oluşturabilme ve insanlar içerisinde güven temin edebilmek için sahip oldukları sermayenin sosyal ve kültürel halinden faydalanmaktadır. Ele alınan çalışmada uluslararası öğrenim hareketliliğini tercih eden bireylerin farklı toplumsal yapı içerisinde sosyal sermayenin aktarımını sağlayabilme açısından örgütlülük (kitle) bilincini kullanabilme potansiyelinin izahının yapılması amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda uluslararası öğrenim hareketliliğinden faydalanan öğrencinin farklı toplum yapısı içerisinde kendi ülke arkadaşları ile kurduğu ilişkinin örgütlülük bilinci çerçevesinde sağladığı iletişimde sosyal sermayenin aktarımına yönelik açıklamaların yapılması hedeflenmektedir. Ele alınan çalışma ilgili literatüre farklı bir bakış açısı kazandırması yönünden ilk çalışma olduğu ifade edilebilir. Çalışmanın örneklemini uluslararası öğrenim hareketliliğinde hedef ülke olarak Konya'yı tercih eden lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde; Selçuk üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi ve KTO Karatay Üniversitesinde öğrenim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Ele alınan çalışmada nicel araştırma yöntemi, verilerin elde edilmesinde ise anket tekniği kullanılmıştır. Anahtar Kavramlar: uluslararası öğrenim, uluslararası öğrenci, sosyal sermaye, örgütlülük bilinci
Özet (Çeviri)
International learning mobility is a global phenomenon worldwide. As a matter of fact, international education mobility will contribute to the development of relations between countries, but also as an individual element of interaction when viewed in the microframe. Therefore, the cross-border and offshore mobility of individuals for the purpose of learning paves the way for a social, cultural interaction. This requires individuals to communicate with masses of different cultural and social structures and make efforts to adapt within them. Therefore, individuals who prefer the mobility of international learning, which has a global impact, influence the flow of social and cultural capital. Social and cultural capital concepts play an important role in explaining situations such as the cultural, social characteristics of the structure of the society where the individual was born and raised, and the nature of communication with the people around them, such as the impact, impression, etc. Therefore, individuals who prefer the mobility of international learning benefit from the social and cultural state of the capital they have in order to adapt to different social structures, to create a new communication network and to provide trust within people. In the study, it is aimed to explain the potential for individuals who prefer international education mobility to use organizational awareness in order to ensure the transfer of social capital within different social structures. Accordingly, it is aimed to make statements about the transfer of social capital in the communication provided by the relationship of the student who benefited from international learning mobility with his fellow country friends within a different community structure within the framework of awareness of organization. It can be stated that the study is the first study to give a different perspective to the relevant literature. The sample of the study is at the undergraduate, master's and doctoral level, which prefers Konya as the target country in international learning mobility; Selcuk university, Necmettin Erbakan University and KTO Karatay University are students studying. Quantitative research method and survey technique were used in obtaining data. Key Concepts: international learning, international students, social capital, organization awareness