Kripto para fiyat değişimlerinin büyük veri araçları ile analizi
Analysis of cryptocurrency price changes with big data tools
  1. Tez No: 632970
  2. Yazar: FURGAN BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA KAMIŞLI ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Tarih boyunca çoğu insanın en büyük problemlerinden biri, gelirlerinin giderlerini karşılamada yetersiz kalması olmuştur. Günümüzde insanlar daha fazla gelir elde etmek için farklı borsalarda alım-satım işlemleri yapmaktadırlar. Kripto paralar, alım-satım işlemleri için kullanılan metalardan bir tanesidir. Borsalarda alım-satım stratejileri belirlenirken temel ve teknik analiz yöntemleri kullanılmaktadır. Teknik analiz, geçmiş fiyat hareketleri incelenerek, gelecekteki fiyat değişimlerini tahmin etmeye çalışmak olarak açıklanabilir. Teknik analiz ile alım-satım stratejileri belirlenirken çok büyük verilerle karşılaşılmaktadır. Bu durum, verilerin analizini zorlaştırmakta ve uygulanacak stratejilerin hatalı olma olasılığını arttırmaktadır. Bu büyük verileri doğru analiz edemeyenler kripto para yatırımlarından büyük zararlarla karşılaşabilmektedirler. Kripto paraların yakın zamanda ortaya çıkması sebebiyle, kripto para fiyat değişimlerinin analizi hakkında çok fazla çalışma mevcut değildir. Bu çalışmada, en büyük piyasa değerine sahip 3 kripto paranın verileri kullanılmıştır. Bu kripto paralar sırasıyla Bitcoin, Ethereum ve XRP'dir. Bu kripto paraların fiyat değişimlerinin analizi için büyük veri analiz yöntemlerinden K En Yakın Komşu (KNN), Destek Vektör Regresyonu (DVR) ve Rastgele Orman (RO) algoritmaları kullanılmıştır. Çalışma sonucunda, tahmini verilerin gerçek verilerle karşılaştırılması yapılmıştır. Karşılaştırma sonucunda tüm veri setlerinde en başarılı sonucu Destek Vektör Regresyonunun verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Throughout history, one of the biggest problems of most people has been the inadequacy of their income. Nowadays, people are making trading on different exchanges to generate more revenue. Cryptocurrencies is one of the commodities used for trading transactions. Basic and technical analysis methods are used in the determination of trading strategies in stock exchanges. Technical analysis can be explained by examining past price movements and trying to predict future price changes. While determining the trading strategies with technical analysis, very large data are encountered. This situation makes it difficult to analyze the data and increases the likelihood of incorrect strategies. People who are unable to analyze these big data correctly may face huge losses from cryptocurrency investments. Due to the recent emergence of cryptocurrencies, there is not much study on the analysis of changes in cryptocurrency prices. In this study, data of the 3 cryptocurrencies with the largest market value are used. These cryptocurrencies are Bitcoin, Ethereum and Xrp. For the analysis of price changes of these cryptocurrencies, K Nearest Neighbors (KNN), Support Vector Regression (SVR) and Random Forest (RF) algorithms were used. As a result of the study, the estimated data is compared with the actual data. As a result of the comparison, it was seen that the Support Vector Regression gave the most successful result in all data sets.