Comparative evaluation of the software implementation costs of data encryption methods
  1. Tez No: 13189
  2. Yazar: ELVAN GÖÇMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. A. MÜRŞİT ESKİCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET VERİ ŞİFRELEME YÖNTEMLERİNİN YAZILIM MALİYETLERİNİN KARŞILAŞTIRMALI DE?ERLENDİRMESİ GÖÇMEN, Elvan Mühendislik Fakültesi Yüksek Lisans Tezi, Bilgisayar Müh. Bolv Tez Yöneticisi : Doç. Dr. A. Mürşit Eskicioglu Şubat 1991, 125 sayfa Bilgisayarların, bilgisayar ağlarının ve bilgisayar uygulamalarının giderek gelişmesine, ve verinin güvenlik ve bütünlüğüne verilen öneme bağlı olarak, verinin korunması amacıyla şifrelemenin kullanılması önemli ölçüde ilgi çekmektedir. Bilgisayar verilerinin korunmasına yönelik çeşitli şifreleme yöntemlerinin bulunmasına rağmen, bu yöntemlerin yazılımları için maliyet analizi bulunmamaktadır. Bu çalışmada, çeşitli şifreleme yöntemleri incelenmiş, yazılımlar geliştirilmiş, ve maliyetleri değerlendirilmiştir. Anahtar Sözcükler : Veri Güvenliği, Kriptografi, Kriptanaliz, Şifreler, Şifreleme, Şifre Çözme, Şifreleme Zaman Katsayısı, Anahtar Uzayı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPARATIVE EVALUATION OF THE SOFTWARE IMPLEMENTATION OF DATA ENCRYPTION METHODS GÖÇMEN, Elvan Faculty of Engineering M.S. in Computer Engineering Supervisor : Assoc. Prof.Dr. A. Mürşit Eskicioglu February 1991, 125 pages Due to the fact that there is an increasing growth in the number of computers, networks and computing applications, and due to the concern about privacy, security and integrity of data, use of encryption to protect data is of considerable interest. Although numerous encryption methods exist for computer data security, the cost analysis for their software implementation is not available. In this study, a number of selected encryption methods are studied and implemented in software, and their costs are evaluated. Key Words : Data Security, Cryptography, Cryptanalysis, Ciphers, Encryption, Decryption, Enciphering Time Coefficient, Key Space. Science Code : 619.02.05 iii