Su kalitesinin hızlı ve hassas tespiti için grafen/ZnO/polimer nanokompozit esaslı taşınabilir elektro kimyasal sensör kiti
Graphene/ZnO/polymer based portable electrochemical sensor kit for rapid and sensitive determination of water quality
- Tez No: 632982
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN TAŞALTIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Sularda, su ekosistemlerini etkileyen pek çok çözünmüş kimyasal bileşik mevcuttur. Su kaynaklarımızın kirlenmesi sonucu su kaynaklarının içinde artan mikroorganizmalar, suyun kalitesini büyük oranda etkileyerek tüm canlılar için tehdit oluşturmaktadır. Çevre kirliliğinde su kaynaklarının daha çok olumsuz etkilenmesine sanayi atıklarının su kaynaklarına karışmasının neden olduğu göz önünde bulundurulduğunda, su ekosistemlerinin en fazla kirlenme eğilimine sahip olan doğal kaynak olduğu gerçeği ile yüzleşilmektedir. Sonuç olarak, etrafımızı çevreleyen su kaynaklarının kalitesinin ölçümünün yapılabilmesi için tekrarlana bilir, kararlı ve hassas ölçümlerin yapılması gerekmektedir. Elektro kimyasal algılama yöntemiyle birlikte nano ölçekteki malzemelerin kullanılmasıyla oluşturulan sensör kitleri bu ölçümün yapılmasını mümkün kılmaktadır. Nano ölçekteki malzemeler fizikokimyasal özellikleri, yüksek yüzey alanları ve yüzey aktif madde fonksiyonel grupları nedeniyle sensör uygulamaları için ideal malzemelerdir. Ayrıca nano ölçekteki malzemeler mikro ölçekteki malzemelere göre daha yüksek çözünürlük ve çözünme özelliğine sahiptirler. Bu çalışma nano ölçekteki malzemelerin belirtilen özelliklerinden faydalanılarak suyun kalitesini belirlemek için grafen katkılı ZnO nanoprizma esaslı elektro kimyasal sensör kiti hazırlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
There are many dissolved chemical compounds in waters that affect water ecosystems. The microorganisms that increase in the water resources as a result of the contamination of our water resources greatly affect the quality of the water and pose a threat to all living things. Considering that water pollution caused by water resources is more adversely affected by environmental wastes, it is confronted with the fact that water ecosystems are the natural resources with the most pollution tendency. As a result, repeatable, stable, and sensitive measurements must be made in order to measure the quality of the water resources surrounding us. Sensor kits created by using nanoscale materials together with the electrochemical detection method make this measurement possible. The nanoscale materials are ideal materials for sensor applications due to their physicochemical properties, high surface areas, and surfactant functional groups. In addition, nanoscale materials have higher solubility and dissolution properties than microscale materials. This study aims to prepare a ZnO nanoprism based electrochemical sensor kit with a graphene additive to determine the quality of the water by using the specified properties of the materials in nanoscale.