Koklear sinir çapının idiopatik ani işitme kaybı sonrası iyileşme üzerindeki prognostik etkisinin araştırılması
Investigation of the prognostic effect of the coclear nerve diameter after idiopathic sudden hearing loss
  1. Tez No: 633133
  2. Yazar: MUHAMMED FATİH AKGÜN
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. MEHMET ÖNDER DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Ani işitme kaybı; etyolojik nedenin çoğu kez tespit edilemediği kulak burun boğaz acillerinden birisidir. Tedavi ve takibin seyrini gösteren prognostik faktörler henüz kesinleşmemiştir. Biz de çalışmamızda koklear sinir çapının ani işitme kaybında nasıl değiştiğini ve prognostik bir kriter olarak değerlendirip değerlendirilemeyeceğini araştırmak istedik. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda, SBÜ Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi KBB polikliniğine başvuran idiopatik ani işitme kaybı tanısı alan 40 hasta çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya katılan bütün hastalardan ayrıntılı anamnez alındı. Ani işitme kaybı nedeniyle tedavi başlanan hastalara rutin olarak odyometri, rutin kan parametreleri ve internal akustik kanal MRG tetkikleri istendi. Yaş, cinsiyet, işitme kaybının ne zaman ve ne şekilde başladığı, kaçıncı gün hastaneye başvurduğu, işitme kaybına eşlik eden vertigo, tinnitus varlığı veya eşlik eden başka bir hastalığının olup olmadığı ayrıntılı olarak sorgulandı. Çalışmamız için bu tetkiklere ek olarak hastaların her iki kulak koklear sinir çapı ölçümü uzman radyolog tarafından tek kör olarak yapıldı. Tüm hastalar yatak istirahati, vitamin kompleksi, steroid ve rheomacrodex içeren rutinde uyguladığımız medikal tedavi protokolü ile tedavi edildi. Siegel kriterlerine göre yapılacak odyometri sonuçlarına göre iyileşme durumları 4 gruba ayrıldı (Tam iyileşme, kısmi iyileşme, hafif iyileşme, tedaviye yanıtsız). İyileşme gösteren hastaların taburculuğu yapıldı, iyileşme olmayan hastaların tedavilerine hiperbarik oksijen tedavisiyle devam edildi. Hastaların 1.hafta, 1.ay ve 3.ay odyometrik ölçümleri yapıldı. Tedavide herhangi bir seviyede iyileşme gösterenler ve göstermeyenler olarak iki gruba ayrıldı. İyileşme durumlarına göre gruplandırılan hastaların koklear sinir çapları ile ilişkisi olup olmadığı değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamızda hasta taraf ile sağlam taraf CN çapı ölçümleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmış olup (p=0.001, p0.05). Sonuç: Ani işitme kaybı geçiren hastalarda koklear sinir çapının etkilendiği görülmektedir. Bu durum; kokleada spiral ganglion hücrelerin etkilenmesi, buradaki hücre sayısının hasarlanıp azalmasıyla açıklanabilir. Bu konuda geleceğe yönelik daha fazla vaka içeren çalışmalarda koklear sinir çapıyla prognoz arasında bir anlamlılık saptanabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: Sudden hearing loss is one of the emergency ear nose and throat diseases. The etiology of the disease is often unknown. Prognostic factors that indicate the course of treatment and follow-up are not yet clear. In this study; We aimed to investigate how the diameter of the cochlear nerve changes in sudden hearing loss and whether it can be evaluated as a prognostic criterion. Materials and Methods: Forty patients with idiopathic sudden hearing loss who were admitted to the ENT Outpatient Clinic of Okmeydanı Training and Research Hospital of SBU were included in the study. A detailed history was taken from all patients who participated in the study. Routine audiometry, routine blood parameters and internal acoustic canal MRI examinations were performed to the patients who were started treatment for sudden hearing loss. Age, sex, when and how the hearing loss began, the day of admission to the hospital, vertigo, tinnitus or any other concomitant disease were questioned in detail. In addition to these studies, cochlear nerve diameter measurement of both ears of the patients was performed by a specialist radiologist as a single blind. All patients were treated with bed rest, vitamin complex, steroid and rheomacrodex. The results of the audiometry according to Siegel criteria were divided into 4 groups (complete recovery, partial recovery, mild recovery, non-treatment). The patients who showed improvement were discharged and hyperbaric oxygen therapy was continued. Audiometric measurements were performed in the first week, first month and third month. The patients were divided into two groups as those who showed any improvement and those who did not. Between cochlear nerve diameters and disease in patients grouped according to their recovery status correlation was evaluated. Results: In our study, a statistically significant difference was found between the patient side and intact side CN diameter measurements (p= 0.001; p 0.05). Conclusion: Cochlear nerve diameter was affected in patients with sudden hearing loss. This situation can be explained by the effect of spiral ganglion cells in the cochlea and the damage or decrease in the number of cells there. Future studies on this subject may reveal a significant correlation between the cochlear nerve diameteand prognosis.