Neoadjuvan tedavi almış meme kanserli olguların tedaviye yanıtının radyolojik ve histopatolojik olarak değerlendirilmesi
Evaluation of radiological and histopathological response after neoadjuvant chemotherapy on breast cancer patients
- Tez No: 633134
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ALİMOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Neoadjuvan kemoterapi, lokal ileri meme kanserlerinde meme koruyucu cerrahi şansını arttırmaktadır. İnoperabl kabul edilen hastalarda cerrahi şansını arttırdığı gibi, aynı zamanda onkolojik tedavi protokolüne yanıt varlığının öngörülmesinde de faydalıdır. Neoadjuvan tedaviye yanıtın değerlendirilmesinde çeşitli görüntüleme yöntemleri kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRI) ve Pozitron Emisyon Tomografisi (PET-CT) görüntülemelerinin neoadjuvan kemoterapi yanıtındaki öngörücülüğünü değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Ocak 2018-Mayıs 2020 arasında meme kanseri nedeniyle neoadjuvan kemoterapi sonrası opere edilmiş 88 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların dosyaları ve görüntülemeleri İstanbul Medeniyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurulu'ndan onay alındıktan sonra retrospektif olarak incelendi. Neoadjuvan tedavi öncesi ve sonrası uygulanan görüntüleme yöntemleri ile tedaviye yanıt değerlendirildi. Operasyon sonrası patoloji raporları analiz edildi. MRI'de yanıt değerlendirilmesi Response Evaluation Criteria in Solid Tumors (RECIST) ve kontrastlanma paterni değişikliklerine göre sınıflandırılarak değerlendirildi. PET-CT'deki yanıt memedeki primer tümör ve aksilla için ayrı ayrı olmak üzere PET Response Criteria in Solid Tumors (PERCIST) sınıflamasına göre değerlendirildi. Aynı şekilde patolojik yanıt varlığı da, Sataloff sınıflamasına göre primer tümör ve aksilla için değerlendirildi. MRI'deki yanıt skorları ve PET-CT yanıt skorları patolojik yanıt skorlarıyla istatistiksel olarak karşılaştırıldı. İstatistiki veriler SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) versiyon 20 (SPSS Inc.; Chicago, IL, USA) kullanılarak analiz edildi. Bulgular: Ortalama yaşı 53.1(±15.6) olan88 kadın hasta değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Neoadjuvant chemotherapy increases feasibility of breast-conserving surgery in locally advanced breast cancers. As it increases possibility of surgery in patients considered inoperable, it is also useful in predicting the presence of response to the oncological treatment protocol. Various imaging methods are used to evaluate response to neoadjuvant therapy. The aim of this study is to evaluate the predictability of Magnetic Resonance Imaging (MRI) and Positron Emission Tomography (PET-CT) imaging in neoadjuvant chemotherapy response. Methods:Eighty-eight patients who were operated after neoadjuvant chemotherapy for breast cancer between January 2018 and May 2020 were included in the study. The files and imaging of the patients were analyzed retrospectively after approval from the Ethics Committee of Istanbul Medeniyet University Faculty of Medicine. Response to treatment was evaluated with imaging methods applied before and after neoadjuvant therapy. Post-operative pathology reports were analyzed. Response evaluation in MRI was evaluated by classification according to Response Evaluation Criteria in Solid Tumors (RECIST) and another claassification according to contrast pattern changes. The response in PET-CT was evaluated separately for the primary tumor in the breast and axilla according to the PET Response Criteria in Solid Tumors (PERCIST) classification. Likewise, presence of pathological response was evaluated for primary tumor and axilla according to Sataloff classification. MRI response scores and PET-CT response scores were compared statistically with pathological response scores. Statistical data were analyzed using SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) version 20 (SPSS Inc .; Chicago, IL, USA). Results:Eighty-eight female patients with a mean age of 53.1 (±15.6) were evaluated.