KOBİ'lerin kurumsallaşmasında muhasebe bilgi sistemleri: Bir örnek olay çalışması
The impact of accounting information systems in the institutionalization of SMEs: A case study
- Tez No: 633175
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ ÖZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Kurumsallaşma, son yıllarda KOBİ'ler için en önemli kavramlardan biridir. İşletmelerin rekabet dünyasında yer almak ve varlığını devam ettirebilmek için kurumsallaşma düzeylerini arzu edilen seviyeye ulaştırmaları gerekmektedir. Bunu sağlamanın yollarından biri muhasebe bilgi sistemlerinin etkin bir şekilde kullanılmasıdır. Bu çalışma KOBİ'ler özelinde kurumsallaşmanın sağlanmasında muhasebe bilgi sistemlerinin yeri ve önemini ortaya koymak amacıyla gerçekleşmiştir. Bu doğrultuda örnek olay araştırması kapsamında İstanbul'da ilçesinde faaliyet gösteren bir KOBİ'nin muhasebe bilgi sistemi üzerine yaptığı yatırımlar neticesinde oluşan kazanımları ve bu kazanımların kurumsallaşmaya etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Institutionalization is one of the most important concepts for SMEs in recent years. Entities need to increase their level of institutionalization to the desired level in order to remain in the competitive world and continue their existence. One way to achieve this is to use accounting information systems effectively. This study has been carried out to reveal the place and importance of accounting information systems in ensuring institutionalization specifically for SMEs. Accordingly, within the scope of the case study, the gains resulting from the investments made by an SME operating in Istanbul on the accounting information system and the effects of these gains on institutionalization were investigated.