Çelik dübellerin ankraj dayanımlarının deneysel olarak belirlenmesi
  1. Tez No: 633247
  2. Yazar: SEDAT BOZANCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP KADİR PEKGÖKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışma kapsamında mevcut yapıların onarım ve güçlendirmesinde sıklıkla kullanılan kimyasal yapıştırıcı (epoksi) kullanılarak ekilen donatı çeliğinin ve çelik dübeller in ankraj dayanımlarının belirlenmesi ve karşılaştırılmasına yönelik deneysel bir araştırma yapılmıştır. Ankraj çapı ve betona ait kimyasal ve mekanik özelliklerin sabit tutulduğu numuneler eksenel çekme kuvveti etkisi altında denenmiştir. Kimyasal yapıştırıcı kullanılarak oluşturulan anakrajların çelik dubel kullanılarak oluşturulan ankrajlara göre eksenel yük taşıma kapasitelerinin daha fazla olduğu belirlenmiştir. Bu araştırmada klipsli ve gömlekli olmak üzere piyasada çok kullanılan iki tip çelik dubel seçilmiştir. Yapılan deneyler sonucunda klipsli çelik dubelin, gömlekli çelik dubele göre eksenel ankraj dayanımının daha büyük olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The scope of this study, an experimental research was carried out to determine and compare the anchorage strength of steel bars and steel dowels using chemical adhesive (epoxy), which is frequently used in repair and strengthening of existing structures. Specimens in which anchorage diameter and concrete properties were kept constant were tested under axial tensile force. It has been determined that anchoring with chemical adhesives in hardened concrete has higher axial load capacities compared to steel dowels. In this research, two types of steel dowels, which are the clip anchor and the anchor with sheet metal, were chosen. As a result of the evaluation made between the steel anchors, the capacity load of the clip anchor was higher than the anchor with sheet metal.