Dicle Havzasının zamansal ve mekânsal kuraklık analizi
Spatial and temporal drought analysis of Tigris Basin
  1. Tez No: 633269
  2. Yazar: MEHMET ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSEL GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, Türkiye'nin en önemli havzalarından biri olan Dicle Havzası'nda bulunan 16 akım gözlem istasyonuna ait aylık ortalama akım değerleri kullanılarak havzaya ait hidrolojik kuraklıklar belirlenmiştir. Hidrolojik kuraklığın zamansal dağılımını belirlemek için son yıllarda sıklıkla kullanılan ve sadece aylık ortalama akım verilerini kullanan Akım Kuraklık İndeksi (AKİ) yöntemi ile havzaya ait 1, 3, 6 ve 12 aylık kuraklıklar değerlendirilmiştir. Kuraklıkların mekânsal dağılımlarının belirlenmesi için ise ters mesafe ağırlık (Inverse Distant Weighting-IDW) yöntemi kullanılmıştır. Çalışma sonucunda, tüm istasyonların aylık bazda hesaplanan AKİ değerlerine göre Mart aylarının diğer aylara göre daha kurak geçtiği, üç aylık AKİ değerlerine göre ise havza genelinde AKİ-3 Nisan'da kuraklığın daha şiddetli olduğu belirlenmiştir. 1, 3, 6 ve 12 aylık AKİ değerlerinin tüm dönemler için mekânsal dağılımlarına göre, Dicle Havzasının batı ve orta kesimlerinde meydana gelen kuraklığın doğu bölgesine göre daha fazla olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, drought analysis are determined in the Tigris River Basin, which is one of Turkey's most important basin, using monthly streamflow values of 16 streamflow observation station. 1, 3, 6 and 12 month droughts are evaluated by the Streamflow Drought Index (SDI) method, which is used frequently in recent years to use temporal hydrological drought and uses only monthly average streamflow data. Inverse Distant Weighting (IDW) method was used to determine the spatial distribution of drought. As a result of the study, it is determined that the March are drier than the other months according to the AKI values calculated on a 1 month drought analysis, and the drought is more severe in the AKI-3 April in the basin according to the three-month AKI values. According to spatial analysis of 1, 3, 6 and 12 months AKI values for all periods, droughts are higher on western and central parts of the Tigris Basin as per the eastern region.