Friction characteristics of clayey soil with deep mixing column material
  1. Tez No: 633293
  2. Yazar: KHATTAB HAMAD AMEEN SULAIMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL MURAD ALĞIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Derin karıştırma kolonu (DKK) malzemesindeki çimento içeriğinin, bir yapı malzemesi olarak DKK ile killi zemin arasındaki sürtünme özellikleri üzerine etkisini araştırmak amacıyla bir dizi laboratuvar deney çalışması gerçekleştirilmiştir. Araştırma aynı zamanda, killi zemindeki su içeriği ve kum fraksıyon değişim etkisine de odaklanmıştır. Bu çalışmadaki deneyler değişken normal gerilmeler altında direkt kesme kutusu cihazı kullanılarak yapılmıştır. DKK malzemesindeki farklı çimento içeriklerinin (% 20, % 30 ve % 40) sabit su: çimento oranı (s/ç) olarak belirlenen 2.11 değeri için arayüz sürtünme açıları araştırılmıştır. Tüm testlerde % 10,% 20 ve % 40 değerlerinde farklı su içerikleri ve % 5, % 10 ve % 30 değerlerinde farklı kum fraksıyonları kullanılmıştır. Kullanılan kum 40 ve 200 nolu eleklerden geçirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, DKK'da kullanılan çimento içeriğinin, arayüz sürtünme açıları üzerinde önemli bir etkisinin olduğunu göstermiştir. Ayrıca, killi zemindeki su içeriği ve kum fraksıyonunun da arayüz sürtünme açısını önemli oranda etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
A group of experiments were carried out to understand the effect of cement content in deep mixing column (DMC) material on the friction properties between DMC as a construction material and clayey soil. The research also focused on the influence of water content and sand fraction in clayey soil. All of the experiments conducted as part of this study utilized a direct shear box under various normal stresses. Interface friction angles were investigated to determine the different cement contents in DMC material (specifically, at 20%, 30%, and 40%) with a constant water to cement ratio (w/c) of 2.11. Different sand fractions of 5%, 10%, and 30% with different water contents of 10%, 20%, and 40% in clayey soil were used in all the tests. The sand material used was passed through sieve size no. 40 (0.425mm) and retained on sieve size no.200 (0.075mm). The results obtained indicate that the cement content of DMC is an important factor in DMC's effect on interface friction angles. Furthermore, water content and sand fraction in clayey soil also has effect on the interface friction angle between construction materials and soil.