Modelling the shear streugth improvement at the interface lime-stabilized soil and concrete
- Tez No: 65121
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN BAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Şaft zemini kazı işlemleri sonucu bozularak önemli ölçüde kesme dayanımı kaybına uğramaktadır. Killi zeminlere yerleştirilen kazıkların yanal sürtünme dayanım kapasitesinin kireç stabilizasyonu ile arttırılması önerilmiştir. Yapdan bu öneriyi doğrulamak amacıyla beton dökümünden önce hafriyat çukuru kireç bulamacı ile doldurulabilir. Böylece kirecin kazı işlemleri sonucu ortaya çıkan çatlak ve fisürlerden nüfuz etmesi sağlanır. Mümkün kılınan yararlı kireç-kil etkileşimi sonucu bozulmuş olan arayüzey bölgesinin kesme dayanımı artırılmış olur. Nitekim arayüzeye ait zemin karakteristiklerinin iyileştirilmesi sonucu kazık boyutlarını artırmadan kazığın gerekli taşıma kapasitesi elde edilebilir. Metodun kolaylığı ve rahatlığı yanı sıra ekonomik oluşu öneriyi saha uygulamaları için daha da çekici kılmaktadır. Sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak kirecin etkisi ile uygulama süresinin katkısını belirlemek amacı ile nümerik simulasyonlar gerçekleştirilmiştir. Basitleştirilmiş bir sonlu elemanlar modeli ANSYS 5.2 bilgisayar programı altında geliştirilerek, kireç bulamacı uygulanmış ve uygulanmamış doğal zeminin beton ile tamamen aynı kesme koşulları altında davranışı analiz edilmiştir. Modeller temelde arayüzey zemini ile onu çevreleyen yan sonlu zemin ortamının mekanik parametreleri {Young modülü, Poisson oranı, akma gerilmeleri) üzerine kurulmuştur. Metehan C.T. (1994) tarafından önceden gerçekleştirilen ilgili laboratuvar deneylerinden elde edilen değerleri destekleyen sonuçlar, kireç bulamacı uygulanmış duruma ait arayüzey kesme dayanımının yaklaşık iki kat civarında olduğunu ortaya koymuştur. Ancak, nüfuz etme derecesine karşılık gelen ve esasında etkime süresine bağlı olan arayüzey kalınlığının elde edilen sonuçlar üzerinde önemli bir etkisinin olmadığı ortaya çıkmıştır. Anahtar kelimeler : Yerinde dökme beton kazıklar, yanal sürtünme, kireç stabilizasyonu, difüzyon-adveksiyon, sonlu elemanlar ile modelleme, arayüzey, ince kalınlıklı eleman.
Özet (Çeviri)
Drilling operations remold the shaft soil, leading to significant shear strength losses. Lime stabilization has been proposed to increase the shaft resistance capacity of friction piles installed into clayey soils. For verifying this hypothesis lime slurries can be prepared in boreholes prior to subsequent concreting. The infiltration of lime is provided by this means through the cracks and fissures that are exposed during the augering process. The benefical effects of the enabled lime-clay interaction are likely to enhance the shear resistance of the remolded interface zone. Provided that the soil characteristics of the interface have been improved, the required load bearing capacity of piles can thus be obtained without increasing its dimensions. Besides its ease and convenience, the economical aspect of this method makes this proposal even more attractive for field applications. Using the finite element method, the numerical simulations have been performed in order to distinguish the effect of lime as well as the contribution of treatment duration. A simplified finite element model has been developed under the ANSYS 5.2 computer software in order to analyze the response behavior of lime treated and untreated natural soil with concrete under identical shearing conditions. The models have been primarily founded on the mechanical parameters (Young modulus, Poisson ratio and yield stresses) of the interface soil and its surrounding semi-finite soil domain. Supporting the corresponding laboratory test results obtained formerly by Metehan C. T. (1994), figures have revealed an approximately doubled shear strength at the interface consequent to lime treatment. However, the varied interface thickness accounting for the intensity of lime infiltration, which is in turn dependent upon the duration of treatment, revealed no significant impact onto the results obtained. Keywords : Cast-in-situ concrete piles, skin friction, lime stabilization, diffusion- advection, finite element modeling, interface, thin-layer element.