Sahabenin Hz. Peygamber (SAV) zamanına nispet ettiği fiiller
The deeds of sahaba which attributed to the time of the Prophet Muhammed
- Tez No: 633310
- Danışmanlar: PROF. DR. ENBİYA YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmamızda, Kütüb-i Sitte'deki 'künna nef'alu keza' (biz böyle yapardık), 'künna nekûlu keza' (biz böyle derdik) veya 'fi ahdi Rasulillâh' (Peygamber zamanında) gibi hadisleri ele alıp hadis usûlü, sened tenkidi yönünden ve fıkhî bakımdan değerlendirmektir. Giriş bölümünde araştırmaya tabi tuttuğumuz hadisleri hadis usûlü açısından nereye oturtulmasını gerektiğini tartıştık. Bu bağlamda ilk yaptığımız şey kavramları açıklamak ve akabinde Muhaddislerin bu konudaki görüşlerine yer vermek olmuştur. İkinci bölümde ise, müelliflerin vermiş olduğu bab başlıklarına göre araştırmamızın ana konularını belirledik. Ardından tespit ettiğimiz rivâyetleri sened açısından tenkid'e tabi tuttuk. Daha sonra da sıkıntılı bulunan râvilerin cerh ve ta'dîl'ine yer verdik. Üçüncü bölümde, Kütüb-i Sitte'ye yazılan şerh kitaplarına ve bu bağlamda mevcut bulunan fıkhî hükümlere başvurarak bir sonuç bölümü oluşturduk. Son olarakta, tespit etmiş olduğumuz rivâyetlerin sonuç açısından birbirilerine benzeyen yönleri olduğunu tespit edip ve bu bağlamda genel bir sonuç metni yazarak konuya açıklık getirmeye gayret ettik.
Özet (Çeviri)
In this study, we dealt with hadiths such as' künna nef'alû keza (we would have done this), 'künna ne'kulû keza' (we would have said so) or 'fi ahdi Rasulilah' (in the time of the Prophet) and to evaluate in terms of Hadith science and also hadith criticism and fiqh (islamic jurisprudence). In the introduction, we discussed where the hadiths we investigated should be placed in terms of the method of hadith. The first thing we do in this context is to explain the concepts and then to include the views of the Muhaddis on this issue about this kind of Hadith. In the second part, we determined the main topics of our research according to the titles of the authors. Then, we subject the narrations that we found to criticism in terms of promissory notes. Then we included the cerh and ta'dîl of the narrators, who were found to be troubled. In the third part, we have created a conclusion section by referring to the annotation books written in six books of Hadith and the fiqh provisions existing in this context. Finally, we determined that the narrations we found had similar aspects in terms of results and in this context, so we tried to clarify the subject by writing a general conclusion text.