Ilgın gölü dolayının jeomorfolojisi
The Geomorphology of the surroundings of the Ilgın lake
  1. Tez No: 1241
  2. Yazar: KENAN TÜFEKÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ILGIN GÖLÜ DOLAYIMI! JEOMORFOLOJİSİ Kenan Tüfekçi Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Ana bilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Oğuz EROL 1937 Sayfa : ?o, Jüri : Prof.Dr. O.Erol Prof.Dr.T.Horman. Yrd. Doç. Dr.H. Ka zancı Bu araştırmada Ilgın Gölü dolayının jeolojisi ve je omorfolojisi incelenmiş ve sahanın evrimi ortaya konmuştur. Te mel kayaçlar Sızma Formasyonu (Paleozoyik) ve Eldeş ile Loras Forma syonları (Permiyen-Alt Kretase) olarak ayrılmıştır. Ilgın Formasyonu olarak adlandırılan karasal Keojen tortulları Teke ler üyesi (Alt Kara sal-Fluviya til Tortullar), Harraanyazı üyesi (Limnik Tortullar) ve Sebiller üyesi (Üst Karasal Tortullar) olarak ayırtlanmıştır. Orta Miyosen sonlarına kadar Llezozoyik kalker kütleler üzerinde erozyon ve karstlaşma meydana gelmiş; Üst Miyosen-Pli yosen'de Neojen gölü bölgeye sokulmuştur. Fosil aşınım yüzeyleri (DFK ve DPI), aşınım yüzeyleri (Orta Miyosen yaşlı Di, Üst Miyosen yaşlı Dil, Üst Pliyosen yaşlı DIII ve Enalt Pleyistosen yaşlı DIV), alüvyal -yelpazeler, karstik şekiller ve eğimli etek düzlükleri jeomorfolojik birimlerdir. Sahanın evriminde tektonik hareketler ve değişken iklim koşulları etkili faktörler olmuştur. ANAHTAR KELİM ELER : Ilgın Gölü, jeoloji, jeomorfoloji, erozyon, karst laşma ve aşınım yüzeyleri.
Özet (Çeviri)
ii ABSTRACT Masters Thesis THE GEOMORPHOLOGY OF THE SURROUNDINGS OF THE ILGIN LAKE Kenan TUFEKÇÎ Ankara University Graduate School of Natural And Applied Sciences Department of Geological Engineering Supervisor: Prof. Dr.Oğuz EROL 1987, Page: 79 Jury : Pr of. Dr. O. Er ol Prof. Dr. T.Norman Asst. Prof. Dr. N. Kazancı In this research, the geology and geomorphology of the surroundings of the II gin Lake basin is investigated and the evolution of the area is explained.Basement formations are separated as Sızma formation(Paleozoic),Eldeş and Lor as forma tions (Permian-Lower Cretaceous).The terrestrial Neogene deposits (Late Miocene-Pliocene) called Ilgın formation are divided into Tekeler member(Lower Terrestrial-Fluviatile sediments ),Harman- yazi member (Limnic sediments) and Sebiller member (Upper Terres trial-Fluviatile sediments). Erosion and karstification have developed on the base ment limestones before the end of Middle Miocene; during Late Miocene-Pliocene, Neogene Lake developed in the region. Exhumed denudation surfaces(DFK and DFI), denudation surfaces(Middle Mio cene aged DI,Late Miocene aged DII,Late Pliocene aged DIII and Lowest Pleistocene aged DIV)alluvial fans, kar s tic features and pediments are some of the geomorphological features. Tectonic movements and changing climatic conditions were effective factors in the evolution of the area. KEY WORDS: Ilgın Lake, geology, geomorphology, erosion, karstifi cation and denudation surfaces.