Development of 3d biomimetic platform for cornea organoid culture through tissue engineering approaches
Doku mühendisliği yaklaşımı ile kornea organoid modellerinin geliştirilmesine yönelik 3b biyomimetik platform geliştirilmesi
  1. Tez No: 633386
  2. Yazar: EMİNE KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Bioengineering, Biotechnology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Kornea, göz için fiziksel ve biyolojik bir bariyer görevi gören gözün en dış tabakasıdır. Kırılma indisi sayesinde ışığı retinaya yansıtarak görme duyusu üzerinde büyük bir rolü bulunmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü'ne (DSÖ) göre, kornea kaynaklı hastalıklar körlüğün başlıca nedenlerinden biridir. Tedaviler, o bölgedeki iltihabın kaldırılması ya da kornea nakli ile yapılabilmektedir. Ancak, sınırlı sayıda donör bulunması nedeniyle kısıtlı sayıda hasta tedavi edilebilmektedir. Araştırmacılar donör, kornealara alternatif ürünlerin geliştirilmesi üzerinde çalışmaktadırlar. Bu amaçla, uyarılmış pluripotent kök hücreler (UPKH), in vitro koşullarda gerçeğine yakın mikro çevre oluşturmaya yardımcı olan biyomalzemeler ve mikroakışkan sistemler aracılığı ile kornea benzeri doku üretmek için umut vadeden bir seçenektir. Ancak, mevcut olarak geliştirilmiş kornea yapılarının, yapısal ve fonksiyonel olarak gerçeğine daha benzer şekilde üretilebilmesi için ek çalışmalara ihtiyaç vardır. Bu tezin amacı, geliştirilen dinamik platform ile 3 boyutlu (3B) kornea yapılarındaki kollajen liflerinin gerçek düzenine daha benzer bir şekilde oluşmasını sağlayarak bu alandaki çalışmalara katkıda bulunmaktır. Bu doğrultuda, hücresel davranışlar için en uygun iskeleyi bulmak adına, farklı biyomalzemeler araştırılmış ve bu malzemelerin SEM görüntüleri ve biyouyumlulukları karşılaştırılmıştır. Kornea dokusunun mikro çevresini taklit edebilen mikroakışkan platformun üretimi ve validasyonu yapılmıştır. UPKH'ler ve kornea organoidleri, dinamik koşullar altında uzun süreli olarak kültür edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Human cornea is outermost layer of the eye and acts as a physical and biological barrier for the eye. It has a great role on vision by reflecting light to retina owing to its refractive index. According to World Health Organization (WHO), corneal diseases are one of the major reasons for blindness. Corneal transplantation and removing infected part from the cornea are two main methods for treatment of corneal diseases. However, limited number of donors have been resulted with limited amount of treatment. Hence, researchers have been working on development of alternatives to donor corneas, however current developed structures need to additional improvements to obtain more reliable corneal tissue products. For this purpose, utilizing tissue engineering approaches together with induced pluripotent stem cells (IPSCs) biomaterials and microfluidic systems may lead promising strategies to in vitro generate corneal like tissues in a native like micro environment. This thesis study aims to develop 3 dimensional (3D) biomimetic microfluidic platform to contribute forming of more reliable 3D cornea structures in in vitro under dynamic conditions. To address these objectives different biomaterials have been investigated to find most suitable scaffold for cellular behaviors comparing the SEM images and biocompatibility of materials. Fabrication and validation of microfluidic platform that could mimic the microenvironment of corneal tissue was performed using computer software. IPSCs and cornea organoids were cultured under dynamic conditions for long term.