Mardin ili Artuklu, Ömerli ve yeşilli ilçelerinin bazı köylerinde etnobotanik çalışma
Ethnobotanic study of some villages of Artuklu, Ömerli and yesilli districts in Mardin province
  1. Tez No: 633423
  2. Yazar: CEBRAİL EKSİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Bu araştırma 2018–2019 yılları arasında yapılmıştır. Mardin‟in ilçelerinden Artuklu‟ya bağlı 11, Ömerli‟ye bağlı 6 ve Yeşilli‟ye bağlı 3 köy olmak üzere toplam 20 köyde etnobotanik araştırmalar yapılmıştır. Çalışma sonucunda 60 familyaya ait 156 cins ve 225 (168 tür, 34 alttür ve 23 varyete) takson tespit edilmiştir. En çok takson içeren familyalar; Asteraceae (26), Fabaceae (24), Lamiaceae (16), Rosaceae (15), Apiaceae (10), Amaryllidaceae (9), Poaceae (7), Brassicaceae (6), Papaveraceae (6) ve Malvaceae (6)‟dir. En fazla taksona sahip cinsler ise Allium (7), Trifolium (6), Cerasus (4), Lathyrus (4) ve Centaurea (4)‟dır. Araştırma alanından toplanmış 225 taksondan 222‟sinin halk geleneğinde çeşitli amaçlar için kullanıldığı tespit edilmiştir. Etnobotanik özellikleri belirlenen bitkilerin kullanım amaçları ve kullanım biçimleri; gıda (120), tıbbi (111), hayvan yemi (43), yakacak (17), süs bitkisi (13), boyar madde (7), sepet yapımı (7), sabun yapımı (7), yağ yapımı (6), yapıştırıcı (5), süpürge yapımı (5), yapı malzemesi (5) ve diğerleri (47)‟dir. Tespit edilen bitkilerin yöresel ve bilimsel isimlerine yer verilmiş, kullanım amaçları belirlenmiştir. ANAHTAR KELiMELER: Etnobotanik, Mardin, Artuklu, YeĢilli, Ömerli
Özet (Çeviri)
This research was carried out between 2018-2019. Ethnobotanical researches have been carried out in 20 villages of Mardin, 11 of which are connected to Artuklu, 6 of Ömerli and 3 of Yesilli. As a result of the study, 156 genera and 225 (168 species, 34 subspecies and 23 variety) taxa belonging to 60 families were determined. Families containing the most taxa; Asteraceae (26), Fabaceae (24), Lamiaceae (16), Rosaceae (15), Apiaceae (10), Amaryllidaceae (9), Poaceae (7), Brassicaceae (6), Papaveraceae (6) and Malvaceae (6). The genera with the most taxa are Allium (7), Trifolium (6), Cerasus (4), Lathyrus (4) and Centaurea (4). It was determined that 222 of 225 taxa collected from the research area were used for various purposes in folk tradition. Purposes and uses of plants whose ethnobotanical characteristics are determined; food (120), medicinal (111), animal feed (43), firewood (17), ornamental plant (13), dyestuff (7), basket making (7), soap making (7), oil making (6), adhesive (5), brom making (5), building material (5) and others (47). The local and scientific names of the identified plants are included and their intended use is determined. KEY WORDS: Ethnobotanic, Mardin, Artuklu, YeĢilli, Ömerli