The principle of digital exhaustion
Dijital tükenme ilkesi
- Tez No: 633422
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA ÖZKAN ÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fikri Mülkiyet Hakları, Teknoloji Politikaları ve İnovasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tezin konusunu dijital tükenme ilkesinin uygulanabilirliği oluşturmaktadır. Tükenme ilkesi, telif hakkı sahiplerine tanınmış olan yayma hakkına getirilen sınırlamalardan biridir. İlke; yargı alanın mevzuatı tarafından belirlenen coğrafi piyasa içerisinde, hak sahibinin izni ve onayı ile, telif hakkına tabi bir eserin satılması veyahut başka bir yol ile mülkiyetinin devri sonrasında; telif hakkı sahibinin yayma hakkının tükenmesi, söz konusu eser üzerinde denetleme hakkına sahip olmamasını düzenler. Dijital tükenme ilkesi; dijital yollarla aktarılan dijital ortamlardaki eserlerin üzerinde yayma hakkının tükenmesine atfetmektedir. Tükenme ilkesinin uygulama alanı maddi ortamlarda bulunan eserler için geçerli olmasına rağmen, tükenme ilkesinin dijital eserlere uygulanabilirliği açık değildir ve tartışma konusudur. Bu çalışmanın ilk bölümünde tükenme ilkesinin tanımı ve yasal niteliği incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, dijital tükenme ilkesi, Türk ve AB yasalarındaki mevzuat ve uygulamadaki zorlukların incelenmesi ile irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is the applicability of the principle of digital exhaustion. The principle of exhaustion is one of the limitations that the exclusive right of distribution granted to copyright owners is subjected to. The principle attains that once a copyrighted work is sold or the property of it is transferred in another way, by or with the consent of the copyright owner, within the market that is set out by the legislation of each jurisdiction; the copyright owner no longer has control over the work or specific copy over which the right of distribution has been exhausted. The principle of digital exhaustion refers to the exhaustion of the right of distribution to works in digital media that have been transferred through digital means. Although an exhaustion principle is applicable to works fixed in tangible media, the applicability of the principle of exhaustion to digital works is not clear and has been a matter of discussion. In the first part of this study, the definition and legal character of the principle of exhaustion are examined. In the second part of the study, the principle of digital exhaustion is examined by the examination of challenges in legislation and practice in Turkish, and EU laws.