Yama giydirilmiş dalga kılavuzu (YGDK) teknolojisi ile X bandı bant geçiren filtre tasarımı
Filter design using the substrate integrated waveguide (YGDK) technology on X band
  1. Tez No: 633462
  2. Yazar: MOHAMMED R. A. NASSER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK HELHEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Düzlemsel bant geçiren filtreler temel olarak herhangi bir RF / Mikrodalga cihazının önemli bir parçası olarak kabul edilir. İletişim ve radar sistemlerine yönelik artan talepler, daha yekpare ve hafif yapılardan üstün performans sağlayan ve diğer devrelerle kolayca entegre edilebilen filtreler gerektirir. Bu tezde, metal dalga kılavuzları ile mikroşerit yapıların özelliklerini birlikte taşıyan Yama Giydirilmiş Dalga Kılavuzu (YGDK) adı verilen yeni bir düzlemsel teknoloji ele alınmaktadır. Bu tezde Yama Giydirilmiş Dalga Kılavuzu teknolojisini ve Çentikli Taban Yapılar (ÇTY) kullanarak iki adet üçüncü dereceden yekpare filtre tasarladık. Her iki tasarım da mikroşerit teknolojisiyle geniş bant adaptasyonu sağlamak için YGDK-Micro şerit konik geçişi kullanılmıştır. Çalışmada X-bandı uygulaması için tasarlanmış bir Geniş Bant bant geçiren filtre tasarlanmıştır. Filtre, YGDK ve YGDK'nın hem üst hem de alt düzlemine yüklenen iki tip Çentikli Taban Yapılar (ÇTY) tarafından oluşturulmuş olup 10 GHz'de kesirli bant genişliği (FBW = 40%) şeklidedir. Üretim kolaylıkları nedeni ile ayrıca C-bandı bölgesinde çalışan 6.175 GHz' merkez frekansında 500 MHz bant genişliğine sahip ilk huzme genişliği (FBW = 8.3%) olan bir filtredir. YGDK'nın üst düzleminde YGDK ve 3-ÇTY hücreleri aracılığı ile oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Planer band-pass filters are considered as a major part of any RF/Microwave device. The increasing demands on communications and radar systems require filters are that provide all of compactness and lightweight with superior performance and easy to integrate with other circuits. In this thesis, we look at new planer technology called substrate integrated waveguides (YGDK), developed recently with characteristics mixes the affirmative characteristics of the metallic waveguides and microstrip technologies, has opened the horizons in microwave filter design to provide new designs to match the high requirements of the increased demand. In this thesis, we have designed two 3rd order compact filters using the Substrate integrated waveguide (YGDK) technology and the Defected ground structure (ÇTY). Both of the designs are using the YGDK -microstrip taper transition to ensure wideband adaption with microstrip technology. The first filter is a Wideband bandpass filter designed for X-band application has a center frequency at 10 GHz, with fractional bandwidth (FBW 40%), the structure composed by YGDK and two types of defected ground structures (ÇTY) loaded in both of the Top and bottom plane of the YGDK and its characterized by the wide free of spurious upper stopband, while the second filter is a broadband filter designed for C-band Space communications has a center frequency at 6.175 GHz, with 500 MHz bandwidth (FBW=8.3%), the structure composed by YGDK and 3-ÇTY cells on the top plane of the YGDK. The filters were built on a single-layer Rogers DiClad 880 substrate, and they were designed and optimized using the time domain solver“the Finite-difference time-domain method (FDTD) numerical method”in CST MW studio.