Sürdürülebilir temel eğitim yapılarında iç mekân konfor koşullarının değerlendirilmesi
Evaluation of indoor comfort conditions in sustainable basic education buildings
  1. Tez No: 633529
  2. Yazar: ZEYNEP YANILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ TAVŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Eğitim yapıları, hayatımız üzerinde son derece önemli etkilere sahip yapı grupları arasındadır. Beyin gelişiminin çevresel faktörlerle şekillendiği temel eğitim döneminde, eğitim yapılarının kalitesi çocukların öğrenme deneyimi üzerinde önemli bir rol oynamaktadır. Sürdürülebilir bir okul gerek sunduğu fiziksel olanaklar gerekse uyguladığı eğitim felsefesi ile öğrencilerin sürdürülebilirliği bir yaşam biçimi olarak benimsemelerine katkı sunmakta, aynı zamanda da ekonomik ve çevresel yarar sağlamaktadır. Gelişim çağında olan temel eğitim düzeyindeki öğrenciler için nitelikli ve konforlu öğrenme mekânlarının tasarlanması birçok açıdan kazanım sağlamaktadır. Bu çalışma kapsamında, Türkiye'deki LEED sertifikasına sahip temel eğitim okullarının iç mekânlarında uygulanan sürdürülebilirlik yaklaşımlarını tespit etmek amaçlanmıştır. Çalışmanın bir diğer amacı ise; sürdürülebilir iç mekân kriterlerine bağlı olarak kullanıcı görüşlerinin alınmasıdır. Bu bağlamda İstanbul ilinde yer alan iki adet LEED sertifikalı temel eğitim okulunda mevcut duruma ilişkin yerinde tespit ve anket çalışması yapılmıştır. Yerinde tespit çalışmasında giriş, derslikler, koridorlar, yemekhane ve ıslak hacimler; su verimliliği, enerji ve atmosfer, malzeme ve kaynaklar, iç ortam kalitesi, mekânsal organizasyon ve mobilya başlıkları altında incelenmiştir. Öğrenci ve öğretmenlere ise dersliklerin; iç hava kalitesi, ısıl konfor, işitsel konfor, görsel konfor, mekân organizasyonu ve mobilyaya dair koşullarının sorgulandığı anket tekniği uygulanmıştır. Anket çalışmalarının değerlendirilmesinde SPSS programı kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda; sürdürülebilir bina sertifikasına sahip temel eğitim yapılarında iç mekân konfor koşullarının bazı parametreler açısından yüksek olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Educational structures are among the building groups that have an extremely important impact on our lives. In the primary education period, when brain development is shaped by environmental factors, the quality of educational structures plays an important role in children's learning experience. A sustainable school contributes to students' adoption of sustainability as a way of life, with the physical facilities it offers and the educational philosophy it implements, while at the same time providing economic and environmental benefits. Designing qualified and comfortable learning spaces for students at the basic education level in the developing age provides gain in many aspects. In this study, the sustainability approach applied in the interiors of basic education schools in Turkey with LEED certification is intended to detect. Another aim of the study is; taking user opinions based on sustainable indoor criteria. In this context, on-site determination and surveys were conducted in two LEED certified basic education schools in Istanbul. In the on-site determination study, entrance, classrooms, corridors, dining hall and wet areas were examined under the titles of water efficiency, energy and atmosphere, materials and resources, indoor quality, spatial organization and furniture. The questionnaire technique was used to examine the conditions of the classrooms for indoor air quality, thermal comfort, auditory comfort, visual comfort, space organization and furniture. SPSS program was used to evaluate survey studies. As a result of the study; It has been determined that the indoor comfort conditions are high in terms of some parameters in basic education buildings with sustainable building certificates.