Investigation of the role of Wnt/β-catenin signaling in brain regeneration using zebrafish as a model system
Wnt/β-katenin sinyal yolağının zebrabalığı modeli kullanılarak beyin rejenerasyonundaki rolünün araştırılması
  1. Tez No: 633569
  2. Yazar: GÖKHAN CUCUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE GÜNEŞ ÖZHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Memeli merkezi sinir sisteminde rejenerasyon yeteneği kısıtlıdır. Buna karşılık, teleost modeli olan zebrabalığı omurgalılar arasında büyük ölçüde rejenerasyon kapasitesine sahiptir. Erişkin zebrabalığının bu kapasitesiniden yararlanarak, beyin rejenerasyonunun moleküler mekanizmalarının aydınlatılması rejeneratif tıp araştırmaları için önemli bir role sahiptir. Wnt sinyal yolağı organ rejenerasyonu ve doku homeostasisinde görev alan, sıkı bir şekilde kontrol edilen sinyal yolaklarından biridir. Wnt sinyal yolağındaki bozukluk ve bileşenlerindeki belirli mutasyonlar rejenerasyonun tam gerçekleşmemesine ve kansere neden olmaktadır. Yeni Wnt modülatörlerinin belirlenmesi çeşitli Wnt sinyal yolağı ile ilişkili olan hastalıkların tedavisi için yol açmaktadır. Bu tez kapsamında, erişkin zebrabalığının telensefalon bölgesinde travmatik beyin hasarı modeli uygulanmıştır. Sinyal aktivitesi kantitatif PCR ile hem hasarlı hemde hasarsız hemisferde, erken ve proliferatif evrelerde ölçülmüştür. Ayrıca, immunohistokimya boyaması ile Wnt sinyali telensefalonun bölgelerinde belirlenmiştir. Beyin rejenerasyonunda görevli olan Wnt modülatörlerini belirlemek için ayrıca RNA sekanslaması gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak, beyin rejenerasyonunun iki önemli evresinde yeni Wnt hedefleri ve potansiyel olarak etkileşimleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Regeneration ability is highly limited in the mammalian central nervous system. On the contrary, one of the teleost models zebrafish has enormous brain regeneration capacity among vertebrates. Taking the brain regeneration ability of adult zebrafish as an advantage, elucidation of molecular mechanisms of brain regeneration has a pivotal role for regenerative medicine research. Wnt signaling is one of the tightly regulated signaling pathways that involve in organ regeneration and tissue homeostasis. Dysregulation and certain mutation in both components and downstream targets of Wnt signaling lead to improper tissue regeneration and cancer. Identification of novel Wnt modulators paves the way for the treatment of various Wnt signaling dependent diseases. In the scope of this thesis, traumatic brain injury model was performed in the adult zebrafish telencephalon. Reporter activity was measured by q-PCR in both injured and uninjured hemispheres of the telencephalon in Wnt reporter line at two separate stages; early-stage and proliferative stage. In addition, localization of Wnt signaling was detected in the regions of telencephalon by immunohistochemistry staining. RNA Sequencing was also performed to identify Wnt modulators which involve in brain regeneration. In conclusion, novel Wnt modulators and their potential interactors have been identified at two crucial stages of brain regeneration.