The usage of natural fiber reinforced hybrid composite materials as an alternative to automobile interior plastics
Otomobil iç mekân plastiklerinde alternatif olarak doğal fiber takviyeli hibrit kompozit malzemelerin kullanımı
  1. Tez No: 633586
  2. Yazar: BERKAY KARAÇOR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZCANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Son zamanlarda malzeme seçimi başarılı sürdürülebilir bir ürünün mühendislik tasarımında önemli bir rol oynamaya başlamıştır. Bugün, sürdürülebilir olmayan ürünleri sürdürülebilir ürünlere dönüştürme amacı birçok sektörde ortaya çıkmıştır. Bu bağlamda, doğal elyaf takviyeli kompozit malzemelere verilen önem hem uygulama alanları hem de benzersiz özellikleri bakımından hızla artmaktadır. Bu çalışmada, doğal liflerden keten malzeme takviyeli epoksi matrisi ile vakum destekli reçine transfer yöntemi (VARTM) kullanılarak kompozit malzeme üretilmiştir. Taşıtın iç kısmında kullanılan plastiklere alternatif olarak doğal elyaf takviyeli kompozit malzemelerin uygulanmasını değerlendirmek için deneysel çalışmalar yapılmıştır. Vakum infüzyon yöntemi kullanılarak üretilen kompozitlere termogravimetrik analiz, diferansiyel taramalı kalorimetrik analiz, su emme, sertlik ve darbe testi uygulanmış, malzemelerin temel mekanik özellikleri ve termal kararlılığı belirlenmiştir. Sonuçlar değerlendirildiğinde, doğal fibere metrekare başına farklı ağırlıklarda cam elyaf ilave edilmesinin kompozitlerin özelliklerini önemli ölçüde arttırdığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Material selection has recently started to play an important role in the engineering design of a successful sustainable product. Today, the purpose of turning unsustainable products into sustainable ones has emerged in many sectors. In this context, the importance given to natural fiber reinforced composite materials is rapidly increasing in terms of both application areas and unique properties. In this study, composite material was produced by using vacuum-supported resin transfer method (VARTM) with linen material reinforced epoxy matrix from natural fibers. Experimental studies were conducted to evaluate the application of natural fiber reinforced composite materials as an alternative to plastics used in the vehicle interior. The composites produced by using vacuum infusion method have been applied thermogravimetric analysis, differential scanning calorimetric analysis, water absorption, hardness and impact test, and the basic mechanical properties and thermal stability of the materials have been determined. When the results were evaluated, it was found that adding glass fiber of different weights per square meter to the natural fiber significantly increased the properties of the composites.