Obaalacami Köyü Alanya (Antalya) bölgesi koyu füme mermerlerinin fiziko-mekanik özellikleri ve tse standartlarına göre değerlendirilmesi
Evaluation of Obaalacami Village Alanya (Antalya) region by emperador marble by physical-mechanical properties and tse standards
  1. Tez No: 633591
  2. Yazar: İPEK YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜRHAN YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bilimsel olarak bakıldığında doğal taş olarak tanımlanan mermerler, dolomit içerikli kireçtaşları ve kireçtaşı gibi doğal oluşum kayaçlarının başkalaşımı sonucu yeniden kristalleşerek meydana gelmektedir. Ticari olarak bakıldığında ise kolay parlatılabilen, cila tutan, yüksek dayanıklılıkta, blok verebilen kayaçlar olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Antalya'nın doğusunda yer alan Alanya bölgesinde bulunan mermer ocağındaki mermerlerin kalitesini, fiziko-mekanik özelliklerini ve kimyasal özelliklerini yapılacak analizlerle belirleyerek TS standartlarına göre değerlendirmesini yapmaktır. Toplam gözeneklilik ortalaması % 1,39 olarak tespit edilmiştir. Komposite değeri % 98.61 olarak bulunmuştur. Basınç dayanımı 150 MPa eğilme dayanımı ise 12.44 MPa olarak bulunmuştur. Su emme değeri %0.30 olarak belirlenmiştir. Majör oksitler, iz element ve LOI değerleri kullanılarak yapılan kümeleme analizi sonucunda Alanya koyu füme mermer ocağının iki sınıf altında toplandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Scientifically, marbles defined as natural stones are formed by recrystallization as a result of alteration of natural formation rocks such as dolomite-containing limestones and limestone When viewed commercially, it is defined as easily polished, polishing, high strength rocks that can give blocks. The aim of this study is to determine the quality, physic-mechanical properties and chemical properties of marbles in the marble quarry in Antalya-Alanya region and to evaluate them according to TS Standards. Total porosity average was determined as %1.39. The composite value was found to be %98.61. Compressive strength was found as 150 MPa and flexural strength as 12.44 MPa. Water absorption value is determined as %0.30. As a result of cluster analysis using major oxides, trace elements and LOI values, Alanya dark smoked marble quarry has been found to be gathered under two classes.