Alanya bölgesi jeolojisi ve bölgedeki dolomitin kimyasal özelliklerinin belirlenmesi, kullanım alanları ve ekonomi açısından önemi
Geology of alanya region and determination of the chemical properties of dolomite in the region, its use and its importance in terms of economy
  1. Tez No: 633590
  2. Yazar: ZEKİ İNCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜRHAN YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Dolomit, kireçtaşlarında CaO'nun yerine kısmen ya da tamamen MgO'nun gelmesiyle oluşmaktadır. Alanya bölgesindeki dolomitlerin özelliklerini belirlemek için yapılan analizler XRD analizi, ince kesit ve alizarin kırmızısı tayinleridir. Bu analizlerle içerikleri belirlenerek gübre, ilaç, inşaat, cam sanayi gibi birçok alanda kullanım çeşitlilikleri belirlenmiştir. Kalsit ve dolomit ayrımı yapılmıştır. XRD sonuçları incelendiğinde örneklerin dolomit oranı %95 ile %97 aralığında belirlenmiştir. Kalsit oranları ise %3 ile %5 arasında belirlenmiştir. Örneklerin ince kesitleri incelendiğinde çift nikolde çatlaklı yapıda olduğu, tek nikolde ise iri taneli kristallerden oluştuğu belirlenmiştir. Alizarin kırmızısı deneyinde boyanma gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Dolomite involves the arrival of MgO in limestones. In Alanya investigation, XRD analysis are thin section and alizarin red determinations. There are a variety of uses in various fields such as fertilizer, medicine, construction, glass industry, etc. It is for the separation of calcium and dolomite. When the XRD results are examined, the dolomite ratio of the samples was determined between %95 and %97. Calcite ratios are determined between %3 and %5. When the thin sections of the samples were examined, it was determined that they were cracked in double nicot and coarse crystals in single nicot. No staining was observed in the Alizarin red assay.