Eğitimcilerde dini hayat
- Tez No: 63361
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. A. VAHİT İMAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
II ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ E?İTİMCİLERDE DİNİ HAYAT Bozkurt KOÇ DANIŞMAN: Yrd. Doç. Dr. A. Vahit İMAMO?LU 1997 - Sayfa : 96 Jüri : Yrd. Doç. Dr. A. Vahit İMAMO?LU Bu araştırma eğitimcilerdeki dini hayatı değişik boyutlardan tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Bu amacı gerçekleştirmek için önce konunun teorik zemini hazırlanmış, daha sonra eğitimcilerdeki dini hayatın psiko-sosyal temelleri istatistikî metodlarla incelenmiştir. Araştırma Atatürk Üniversitesinin çeşitli fakültelerindeki akademik personel ve Erzurum merkezinde M.E.B.'na bağlı çeşitli ilkokul ve liselerde görev yapmakta olan öğretmenler üzerinde tesadüfi örneklem yoluyla yapılmıştır. Çalışma üç bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölümde çalışmaya giriş mahiyyetinde bilgiler verilmiş, ikinci bölümde ise konunun teorik zemini hazırlanmıştır. Üçüncü bölümde eğitimcilerdeki dini hayatın çeşitli boyutları istatistik! metodlarla incelenmiştir. Sonuç olarak belli bir örneklem grubuyla sınırlı bulunan bu tespitler, eğitimcilerin dini hayatınının değişik yönlerini incelemeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
III ABSTRACT Master's Thesis Religious Life in Educators Bozkurt KOÇ Supervisor : Yrd. Doç. Dr. A. Vahit İMAMO?LU 1997 -PAGE: 96 Jury : Yrd. Doç. Dr. A. Vahit İMAMO?LU The purpose of this reseacrh is to determine the religious lives in educators with different aspects. Due to this fact, first of all the theoretical basis of the subject is prepared. Then the psycho-social basic concepts of the religious life in educators is examined with statistical methods. This research is done by randomly approach on the academic personnel in different departments of Atatürk University and in some of the primary schools and high schools of M.E.B.'in Erzurum. Reseacrh consists of three sections. The first section is prepared as an information of the indroduction of research and the second section consists of the theoretical basis of the subject. In the latter section the religious life in educators is examined with statistical methods in various dimentions. Consequently, the facts which are bounded by a definite sampling group tries to explain various aspects of the religious life in educators.