İmam Hamza'nın kıraatı ve kıraatının hüccetleri
  1. Tez No: 63362
  2. Yazar: İHSAN İLHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECATİ TETİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
ÖZET YÜSEK LİSANS TEZİ İMAM HAMZA'NIN KIRAATİ ve HÜCCETLER İhsan İLHAN Danışman: Yrd. Doç. Dr. Necati TETİK 1997, Sayfa... Jüri : Yrd. Doç. Dr. Necati TETİK Bu çalışmada, ilk olarak konuyla ilgisi olduğu için Kırâât İlmi'nin doğuşu ve Kur'an-Kırâât arasında nasıl bir ilişkinin olduğu kunusu ele alındı. Küfe Kırââtı'nın temsilcilerinden ve Yedi İmam'dan biri olan İmam Hama'nın kırâât vecihleri ve hüccetleri üzerinde duruldu. Konumuz, İmam Hamza'nın kırââtı olduğu için onun yaşadığı yer olan Küfe ve Küfe Kırâât ekolü temsilcileri ve Hamza, hayatının çeşitli yönleriyle tanıtıldı. Kırââtı'nın vecihleri, hüccetleri ve tatbikatı anlatıldı. Kısaca da Hamza'nın Kırââtı'nın Tefsir ve Fıkh'a etkisi üzerinde duruldu.
Özet (Çeviri)
SUMMARY MASTER THESIS THE RECİTATİON OF HAMZA'S AND ARGUMENTS OF HİS RECITATIONS İhsan İLHAN Supervisor; Assoc. Prof. Dr. Necati TETİK 1996. Page... Jury : Assoc. Prof. Dr. Necati TETİK In this study, I studied firstey on appearing of the science of recitation and relations between the Qur'an and the recitation. Because tehese are connected with the thesis. Imam Hamza was one of the seven imams of the recitation and representer of the Kufe reciation. So I studied secondly on his recitations manners and arguments. Because of the subject, that is Imam Hamza's recitation, I have talked about Kufe where he was born and had lived. Also I have talked about Kufe recitation school, its representers and various aspect of Imam Hamza's life. Finally I have talked briefly about effects of this Qur'anic recitation on the Interpretation of Qur'an and Islamic Law.