Mikrokapsülasyon ve sol-jel teknolojileri kullanılarak koku salınımlı ve antibakteriyel kumaş geliştirilmesi
Development of odor-related and antibacterial fabrics using microcapsulation and sol-gel technologies
- Tez No: 633639
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURHAN ONAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez çalışmasında pamuklu kumaşlara mikrokapsülasyon ve sol-jel teknolojileri kullanılarak antibakteriyel ve koku salım özelliklerinin kazandırılması amaçlanmıştır. Bu amaç için aloe vera içerikli mikrokapsüller kompleks koaservasyon yöntemi ile üretilmiş, kahve kokulu mikrokapsüller hazır olarak alınmış ve titanyum katkılı ve katkısız silika esaslı nanosoller oluşturarak sol-jel yöntemi ile pamuklu kumaşlara aktarılmıştır. Böylece pamuklu kumaşın antibakteriyel ve koku salım özelliklerinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Hazırlanan nanosoller ve mikrokapsüller emdirme, kurutma ve fiksaj işlemleri kaplama yöntemiyle kumaşlara aplike edilmiştir. Mikrokapsüllerin karakterizasyonu optik mikroskop, üretim verimi ve yağ içeriği hesabı ile gerçekleştirilmiştir. Kaplanmış kumaşların morfolojik yapılarının belirlenmesi için FTIR-ATR ve SEM-EDS cihazları kullanılarak analizler yapılmıştır. Çalışma yapılan kumaşların antibakteriyel özelliklerini belirlemek için antibakteriyel aktivite analizleri yapılmıştır. Kullanılan mikrokapsüllerin koku salım özelliklerinin belirlenmesi için subjektif koku salım analizleri yapılmıştır. Ayrıca kaplanmış kumaşların fiziksel özelliklerini incelemek için kütlesel artış, beyazlık, sarılık, buruşmazlık açısı, aşınma dayanımı ve eğilme uzunlukları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to give antibacterial activity and odour release properties to cotton fabrics by using microcapsulation and sol-gel technologies. For this purpose, microcapsules containing aloe vera were prepared by complex coacervation process aloe vera and commercial microcapsules containing coffee oil were purchased and silica based nanosols with and without titanium based precusors were prepared and then transfer them to cotton fabrics by sol-gel method. Hence our goal was to improve the antibacterial and odour release properties of cotton fabric. The the cotton fabrics were coated via nanosols containing microcapsules with impregnation, drying and fixing processes. The characteriastion of microencapsules were carried out by optical microscope, production yield, oil content. FTIR-ATR and SEM-EDS analysis were used to determine the morphological structure of the coated fabrics. Antibacterial activity analyzes were performed to determine antibacterial properties of the fabrics. Odour release properties of coated fabrics were determine via the subjective odour release test. In addition, mass increase, whiteness, yellowness, crease resistance, abrasion resistance and bending lengths were examined to examine the physical properties of coated fabrics.