İletkenlerin izolasyonunda kullanılan halojen içermeyen, alev egciktiricili polimer matrisli kompozit malzeme üretimi
Production of halogen-free, flame retardant polmer matrix composite materials used in isolation of conductors
  1. Tez No: 633645
  2. Yazar: SÜMEYYA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Elektrik, santraller aracılığı ile üretilmekte ve çeşitli aşamalardan geçirilerek son kullanıcıya ulaşmaktadır. Elektriğin taşınmasında enerji kabloları kullanılmaktadır. Enerji kablolarının sınıflandırılmasında elektrik ve mekanik özelliklerin yanı sıra en az bu özellikler kadar önem arz eden yangına karşı dayanım performansı da ön plana çıkmaktadır. Bu özellik Yapı Malzemeleri Yönetmeliği (CPR) çerçevesinde zorunlu hale gelmiştir. Bu tip kablolar yangın anında insan sağlığına zarar veren halojen içermemeli, düşük duman yoğunluğuna sahip olmalı ve alev iletimi oldukça yavaş olmalıdır. Tez çalışması yukarıda tanımlanan özelliklere sahip kablo türlerinin alev geciktirici özelliğini sağlayan kılıf malzemelerine alternatif bir HFFR (Halojen Free Flame Retardant) malzemesi optimizasyonu yapılmıştır. Kablolarda kullanılacak kılıfların oluşturulacak tüm kimyasal formülleri laboratuvar çalışmaları ile elde edilmiştir. Yapılan literatür çalışmaları sonucu alev geciktirici olarak en yaygın kullanılan malzemeler Al(OH)3 (ATH), Mg(OH)2 (MDH) ve 2ZnO3.B2O3.3,5H2O (Çinko Borat) olarak karşımıza çıkmıştır. Yapılan çalışmalar tekli ve ikili kombinasyonlarda alev geciktirici olarak kullanıldığını göstermektedir. Tez kapsamına; tüm kombinasyonların yanında ATH, MDH ve Çinko Borat'ın üçlü kombinasyonları üzerine tapılan çalışmalar ile sinerjik etkileri sağlanarak kablo üzerine uygulanacak izollerin alev geciktirici özelliği sağlanmıştır. Tüm bunlara ek olarak çalışmalar da kullanılan malzemelerin maliyet analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Electricity is produced for power plants and it is passed through various stages and is reviewed last. For energy cables for the transportation of electricity. In the classification of energy cables, besides the electrical and mechanical properties, it stands out at the fire resistance stage, which is as important as these features. This feature becomes mandatory, Building Materials Regulation (CPR) is required. These types of cables should not contain halogen which harm human health in case of fire, having low smoke density and flame transmission is not quite slow. HFFR (Halogen Free Flame Retardant) for material optimization. All chemical formulas of the sheaths for cables are obtained by laboratory studies. Al (OH)3 (ATH), Mg (OH)2 (MDH) and 2ZnO3.B2O3.3,5H2O (Zinc Borate). Studies show that it is used as flame retardant in single and double combinations. Within the scope of the thesis; In addition to all combinations, the flame retardant properties of the isolates have been achieved by applying the synergistic relations cables with the studies worshiped on the triple combinations of ATH, MDH and Zinc Borat. Additionally, it works for cost analysis of the materials used.