PLC ve HMI kontrollü servo tahrikli 2 eksenli mekanik test düzeneğinin geliştirilmesi
Development of a servo driven 2-axis mechanical test assembly controlled by PLC and HMI
  1. Tez No: 633644
  2. Yazar: MEHMET KAAN ÇİMEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ERMURAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Mechanical Engineering, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Günümüzde malzemelerin çalışma şartlarında başarılı olup olamayacağını tespit edebilmek için tahribatlı ve tahribatsız çeşitli testler yapılmaktadır. Özellikle tahribatlı testler sayesinde birçok malzemenin mekanik özellikleri bilinebilmektedir. Numune parçalar üzerinden elde edilen mekanik özellikler sayesinde, malzemelerin tasarımı ve gerçek çalışma şartları göz önünde bulundurularak, dayanım gösterip gösteremeyeceği kararı verilebilmektedir. Ancak, özellikle anizotropik davranış gösteren ve farklı malzemelerin karışımından oluşan bazı kompozit malzemelerin mekanik özelliklerine, imalat yöntemi ve üretilen parçaların montaj metodu gibi parçaların dayanımını önemli derecede etkileyen bazı parametreler de etki edebilmektedir. Bu tür malzemelerden oluşan parçaların gerçek çalışma şartlarında nasıl davranış gösterdiğini tespit etmek için çok eksenli test cihazları kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışmada, eş zamanlı olarak 2 eksende interpolasyon hareket kabiliyetine sahip bir test cihazı geliştirilmiştir. Bu sayede gerçek çalışma şartlarına daha yakın deneyler yapılarak daha sağlıklı sonuçlar elde edilebilecek hatta ölçümleri yapılacak olan numunenin gerçek çalışma şartları, gerekli yazılım ile test edilebilecektir. Dokunmatik ekran (HMI) ile kolayca kontrolü yapılabilecek olan test cihazında, gerek duyulduğunda dayanım testleri için istenilen adetlerde veya sürelerde testler otomatik bir şekilde tekrar ettirilebilecektir. Ölçümler yapılırken belirli bir kuvvet ile hareket komutu verilen servo motorlardan alınan pozisyon bilgisi, PLC ve HMI içerisinde işlenerek, ölçüm yapılan mekanizmanın veya parçanın kuvvet karşısında davranışları gözlemlenebilecektir. Sonuçlar grafik halinde elde edilebilecektir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, a variety of destructive and non-desructive tests are carried out in order to confirm that materials will be successfully worked. By using destructive test, mechanical properties of many materials can be known. Regarding mechanical properties obtained on the sample parts,it can be decided whether the materials can show durability considering the design and actual working condition. However, it is necessary to determine the strength of the parts such as the assembly properties of the required parts, the mechanical properties of the composite materials with especially an anisotropic behavior and a mixture of different materials. Multiaxial testers have been used to determine to part that consist of such materials how to react in real operating conditions. In this study, a test device that has 2 axes interpolation motion had been developed. Thus healthy results can be obtained by making tests closer to real work conditions even the real work conditions of the samples which measurements to be made on it can be tested by software which is required. The testing device which can be controlled easily by thouchscreen (HMI) is required the tests of the durability can be repeated automaticly in intented numbers and times. When performing measurements, the position information received from the servo motors which are commanded with a certain force with motion can be processed in the PLC and HMI and the behavior of the measured mechanism or part against the force can be observed. The results can be obtained graphically.